Hlavní obsah
 

Slovensko bude mít jednobarevnou vládu, Fico drtivě zvítězil

Strana Smer - sociální demokracie získala v sobotních parlamentních volbách na Slovensku 45 procent hlasů a ve 150členném parlamentu obsadí 83 křesel. To umožní Robertovi Ficovi sestavit jednobarevnou vládu, bez účasti další strany. Pravice utrpěla drtivou porážku, když obsadí pouze 67 křesel.

 
Slovensko bude mít jednobarevnou vládu, Fico drtivě zvítězil

Podle prezidenta Ivana Gašparoviče občané vysokou účastí ve volbách projevili svou odpovědnost. „Moje přání je, aby byla nová vláda stabilní,“ uvedl prezident na povolební tiskové konferenci. „Ústava mi přikazuje pověřit vítěze voleb sestavením vlády,“ dodal Gašparovič.

Ivan Gašparovič

Foto: Reuters

Po sečtení 90% hlasů mu odevzdalo hlas milión Slováků. Tyto volby přinesou obrovské změny na slovenské politické scéně, když poprvé od roku 1989 s největší pravděpodobností nebude sestavena koaliční vláda. Účast ve volbách dosáhla 59,1 procenta.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Reakce Slováků na výsledky voleb

Video: Reuters

Představitelé pravicových stran již před volbami avizovali, že pokud Smer získá většinu, do koalice s Ficem nevstoupí. Fico ani koaličního partnera nepotřebuje a svůj předvolební slib o stabilní vládě může splnit samostatně. Přesto při nedělním ranním ohlášení vítězství Fico oznámil, že ostatním stranám vytvoření velké koalice nabídne.

Předseda Směru - Sociální demokracie Robert Fico a jeho straničtí kolegové v centrále v Bratislavě 11. března nad ránem slaví volební výsledek. Fico popíjí svou oblíbenou colu.

Foto: Jan Koller, ČTK

Na druhém místě skončilo Křesťanskodemokratické hnutí se ziskem 8,8 procenta hlasů a obsadí 16 křesel. Nová strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče získala 8,4 procenta hlasů a obsadí rovněž 16 křesel.

Výsledky po sečtení 100 procent hlasů:
stranazisk (v procentech)
mandáty
Smer-sociální demokracie44,41
83
KDH   8,8216
Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti8,5516
Most-Híd6,8913
SDKU6,0911
SaS  5,8811

Slovensko-maďarské straně Most -Híd odevzdalo hlas 6,9 procenta voličů a obsadí 13 křesel. Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii Mikuláše Dzurindy volilo 6 % Slováků a obsadí 11 křesel. Liberální strana Svoboda a Solidarita dostala 5,9% hlasů a obsadí 11 křesel v parlamentu.

Oslavy vítězství kolem Roberta Fica.

Foto: Jan Koller, ČTK

Mečiar opouští politickou scénu

Do parlamentu se nedostala Slovenská národní strana Jána Sloty (4,6%) ani Strana maďarské koalice (4,5%). Lidová strana Vladimíra Mečiara získala pouze 0,95% hlasů, když jí odevzdalo hlas jen 22tisíc voličů. Mečiar tak definitivně opouští slovenskou politickou scénu.

Fico v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce uvedl, že bude-li jmenován premiérem, jeho první zahraniční cesta povede do České republiky. "Byla by chyba tuto tradici rušit," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků