Hlavní obsah
Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár Foto: Profimedia.cz

Slovenská policie při vyšetřování vraždy Kuciaka pochybila, přiznal prokurátor

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár v pondělí připustil, že ve vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové nastaly chyby, které zpomalily vyšetřování. Novináře a jeho přítelkyni zastřelil zatím neznámý pachatel 21. února 2018 v jejich domě v obci Veľká Mača v okresu Galanta. Vražda vyvolala celonárodní protesty, které vyústily v pád vlády Roberta Fica.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár Foto: Profimedia.cz
Slovenská policie při vyšetřování vraždy Kuciaka pochybila, přiznal prokurátor

Čižnár neupřesnil, k jakým pochybením ve vyšetřování došlo. Nastala ale prý v prvotních úkonech, které zpomalily vyšetřování.

„Některé chyby se odstraňují pracně. Zatím jsme v takové oblasti chyb, které se odstranit dají, ale natahuje to čas. Mohli jsme být trochu dál,“ přiznal generální prokurátor. „Kdybych řekl, co si myslím, byla by z toho hysterie,“ dodal Čižnár bez bližšího upřesnění. Vyšetřování je však podle něho nezávislé a plynulé.

Vražda položila vládu

Kuciak a jeho snoubenka byli zavražděni pravděpodobně na objednávku výstřely z pistole kalibru devět milimetrů. Po jejich smrti požadovaly tisíce Slováků v ulicích urychlené vyšetření dvojnásobné vraždy. Šlo o největší demonstrace od roku 1989.

Postupně podal demisi ministr vnitra Robert Kaliňák i premiér Robert Fico (oba Směr-sociální demokracie). Tím padla celá vláda a prezident Andrej Kiska jmenoval nový kabinet premiéra Petra Pellegriniho (Směr), který sestavily stejné koaliční strany. Koncem května rezignoval také policejní prezident Tibor Gašpar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků