Hlavní obsah
Mince, kvůli které planou na Slovensku vášně. Foto: Archiv NBS

Navzdory odporu Bruselu schválila v pátek Bankovní rada Národní banky Slovenska původní návrh pamětní dvou eurové mince, na níž mají Cyril a Metoděj svatozář a na oděvech kříže. Evropská komise požádala o odstranění těchto symbolů v rámci respektování náboženské neutrality.

Mince, kvůli které planou na Slovensku vášně. Foto: Archiv NBS
Slováci se pouští do boje s Bruselem o svatozář

„Bankovní rada schválila původní návrh s vědomím, že se vystavuje riziku zmaření původního cíle vydání pamětní mince platné v celé eurozóně s tématem příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu,“ uvedla mluvčí Národní banky Slovenska Petra Pauerová.

Slovensko chce vydat tuto pamětní eurominci v příštím roce u příležitosti 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Proti žádosti Bruselu o odstranění svatozáře a křížů protestovala Konference biskupů Slovenska (KBS).

„Je to neúcta vůči vlastním dějinám,“ uvedl mluvčí KBS Jozef Kováčik. Mluvčí připomněl, že věřící za totality riskovali ztrátu svobody, když požadovali, aby se o Cyrilovi a Metodějovi mohlo mluvit jako o svatých. „Žijeme ve svobodné společnosti nebo v totalitě, kde nám někdo bude diktovat, zda můžeme používat státní symboly?“ dodal Kováčik.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků