Hlavní obsah

EU zakázala na slovenské minci svatozář kolem hlav Cyrila a Metoděje

18. 11. 2012, 8:34 – Bratislava
Právo, Ivan Vilček, Bratislava

Národní banka Slovenska vydá v příštím roce pamětní dvoueurovou minci u příležitosti 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Věrozvěstům však bude kvůli nelibosti některých států EU kolem hlavy chybět svatozář. Katolická církev je pobouřena.

Foto: Archiv NBS

Mince, kvůli které planou na Slovensku vášně.

Článek

Původní návrh mincí tyto symboly obsahoval, ale nelíbilo se to některým státům Evropské unie. Pamětní mince budou v eurozóně normálním platidlem, tudíž se na ně vztahují právní normy EU. „Evropská komise a část členských států požádala o odstranění některých symbolů v rámci uplatňování principů náboženské neutrality. Týkalo se to konkrétně svatozáře a křížů,“ cituje deník Pravda mluvčí NBS Petra Pauerová.

Proti zobrazení Cyrila a Metoděje bez svatozáře a křížů protestovala Konference biskupů Slovenska (KBS). „Je to neúcta vůči vlastním dějinám,“ uvedl mluvčí KBS Jozef Kováčik. Mluvčí připomněl, že věřící za totality riskovali ztrátu svobody, když požadovali, aby se o Cyrilovi a Metodějovi mohlo mluvit jako o svatých. „Žijeme ve svobodné společnosti nebo v totalitě, kde nám někdo bude diktovat, zda můžeme používat státní symboly?“ dodal Kováčik.

Historik Ján Steinhübel nepovažuje za chybu, pokud zmíněné symboly na mincích nebudou. „Jsme sekulární stát, který není navázán na žádnou ideologii ani na konkrétní náboženství. Když Cyril a Metoděj působili na našem území, svatí ještě nebyli. Takže i z historického hlediska je to v pořádku,“ uvedl.

Reklama

Související témata:

Výběr článků