Hlavní obsah
Americké bojové letouny F-16 Foto: Lockheed Martin, Novinky

Slováci podepsali s Američany smlouvu o koupi stíhaček F-16

Zástupci slovenské a americké vlády podepsali ve středu smlouvu, na základě které Slovensko nakoupí 14 kusů nejmodernější verze bojových letounů F-16 Block 70/72 za 1,6 miliardy eur (41,6 miliardy korun). Ve středu to oznámil předseda slovenské vlády Peter Pellegrini.

Americké bojové letouny F-16 Foto: Lockheed Martin, Novinky
Slováci podepsali s Američany smlouvu o koupi stíhaček F-16

„Slovenská republika oficiálně podepsala dokumenty, na jejichž základě nakoupí dvanáct jednomístných a dvě dvoumístné stíhačky,“ řekl Pellegrini.

Zmíněná částka obsahuje nákup letadel, výcvik 22 pilotů a 160 členů pozemního personálu, leteckou munici a dvouletou logistickou podporu.

Americké stíhačky mají být dodány do roku 2023. Do té doby mají ochranu slovenského vzdušného prostoru zabezpečovat ruské stroje MiG-29.

Smlouva o technické podpoře pro dosluhující stroje MiG-29 končí už v příštím roce. Není proto vyloučeno, že až do doby, než Slovensko dostane americké stíhačky, zabezpečí ochranu slovenského vzdušného prostoru české gripeny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků