Hlavní obsah
Domácí palírna. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty i doma

Slováci budou moci doma legálně vyrábět destiláty pro vlastní potřebu. Umožní jim to zákon, který navrhla vládní strana Most-Híd a ve čtvrtek ho slovenský parlament schválil. Jedna domácnost bude moci na Slovensku legálně vypálit 25 litrů alkoholu ročně výhradně z vlastního ovoce a medu.

Domácí palírna. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty i doma

Změnou zákona umožnili poslanci slovenským domácnostem vlastnit menší destilační zařízení s objemem do sta litrů a vyrábět destiláty pro vlastní potřebu. Zájemci starší 21 let se budou muset registrovat na úřadech.

Provozovatelé domácích destilačních zařízení budou muset platit spotřební daň z lihu ve stejné výši, jako v případě využití oficiálních palíren. Sazba je poloviční ve srovnání s velkými výrobci lihovin. Za litr 50procentní pálenky budou státu odvádět 2,70 eura (asi 70 korun).

Umožnění výroby destilátů v domácnostech kritizovali výrobci alkoholu. Tvrdí, že opatření je v rozporu s právem EU a že se v praxi projeví snížením výběru spotřební daně z lihu do státního rozpočtu. Vyslovili rovněž obavy z kvality vyráběných destilátů v domácnostech, což by podle nich mohlo ohrozit zdraví konzumentů.

Loni vypil každý Slovák alkoholické nápoje v množství, které odpovídalo zhruba osmi litrům čistého alkoholu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků