Hlavní obsah

Situace v Gruzii může vyústit v krveprolití, varuje Eduard Ševardnadze

Bývalý gruzínský prezident Eduard Ševardnadze v úterním rozhovoru označil situaci v Gruzii za katastrofální. Varoval, že protivládní demonstrace jsou stále vyhrocenější. Podle něj by měl současný prezident Michail Saakašvili odstoupit tak, jak to před šesti lety učinil on sám, aby zabránil krveprolití.

Situace v Gruzii může vyústit v krveprolití, varuje Eduard Ševardnadze

"Kdybych byl na jeho místě, odstoupil bych," zdůraznil v rozhovoru pro AP Ševardnadze. Poukázal na to, že i on byl před šesti lety za revoluce růží v obdobné situaci a musel se rozhodnout, když demonstranti požadující jeho demisi pronikli do parlamentu. "Měl jsem tehdy dvě možnosti - buď krveprolití, nebo odstoupení. Zvolil jsem to druhé," řekl.

Protesty začínají být stále vyhrocenější a dochází ke srážkám s policií. Pondělní přímá jednání opozičních předáků se Saakašvilim skončila bez výsledku. Opozice proto slíbila vystupňovat své každodenní protesty před budovou parlamentu, dokud prezident neustoupí. Část opozice už uspokojí jen demise.

"Situace v Gruzii je v současnosti velmi napjatá, řekl bych dokonce katastrofální," řekl Ševardnadze, který působil  jako sovětský ministr zahraničí v dobách reformátora Michaila Gorbačova. Po rozpadu Sovětského svazu se stal gruzínským prezidentem. 

"Opozice je velmi dobře organizovaná, velmi silná. Nikdy jsme ještě v zemi neměli tak silnou opozici," zdůraznil známý politik. Poukázal na to, že mnoho opozičních předáků jsou vůdčí postavy takzvané revoluce růží z roku 2003, která vynesla k moci Saakašviliho. Postupně se však s ním rozešli a nyní jej obviňují z autoritářských tendencí a špatného vedení v loňském konfliktu s Ruskem o Abcházii a Jižní Osetii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků