Hlavní obsah
Syrští uprchlíci v táboře u libanonského Tripolisu Foto: Omar Ibrahim, Reuters

Sem nejezděte, budete to mít těžké. Dánsko odrazuje uprchlíky inzerátem v libanonských novinách

Nejezděte sem, čekají vás těžkosti. Takový vzkaz vyslalo Dánsko běžencům na Blízkém východě prostřednictvím placeného inzerátu ve čtyřech předních libanonských novinách. Inzerát, který vyšel v pondělí, upozorňuje kromě jiného na nedávno přijatý zákon, podle něhož budou nově příchozí uprchlíci dostávat o polovinu nižší dávky než doposud.

Syrští uprchlíci v táboře u libanonského Tripolisu Foto: Omar Ibrahim, Reuters
Sem nejezděte, budete to mít těžké. Dánsko odrazuje uprchlíky inzerátem v libanonských novinách

„Krok s nynějším přílivem (běženců) prostě neudržíme. Kvůli obrovskému přívalu do Evropy v těchto dnech máme dobrý důvod zpřísnit pravidla a účinně o nich informovat,“ vysvětlila krok na Facebooku ministryně pro imigraci a integraci Inger Støjbergová.

Nevyřčený vzkaz dánské vlády uprchlíkům je jasný: Do Dánska nejezděte. Inzerát v arabštině a angličtině vyjmenovává množství faktorů, proč se Dánsko pro migranty nestane vysněnou destinací. Inzerát zmiňuje například snížení dávek pro uprchlíky o 50 procent a varuje, že každý, kdo by chtěl získat povolení ke stálému pobytu v Dánsku, se musí naučit dánsky.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Proud běženců do Evropy neustává

Video: Reuters

Dánsko nastolilo tvrdší kurz vůči imigrantům od červnového nástupu středopravé liberální strany do vlády. Ministryně Støjbergová avizovala inzertní kampaň v zahraničních médiích hned následující měsíc. „Musí obsahovat varovné informace o snížení dávek na polovinu a dalších omezeních, která přijmeme. Takové informace se šíří,“ podotkla tehdy v televizním vystoupení.

Volají i po vystoupení ze Schengenu

Někteří, včetně spolustraníků Støjbergové, kampaň kritizují. Ozývají se však i hlasy volající po ráznější akci, konkrétně po vystoupení ze schengenského systému otevřených hranic. K tomu vyzývá Dánská lidová strana (DPP), která sice ve vládě není, ale jako druhá nejsilnější strana ve volbách je pro menšinovou vládu liberálů klíčová a významně její agendu ovlivňuje.

Dánsko loni podle listu The Washington Post přijalo téměř 15 tisíc uprchlíků, což bylo výrazně více než v předchozích letech.

Země není součástí azylového systému Evropské unie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků