Hlavní obsah
Šéfka zahraniční služby EU Catherine Ashtonová Foto: Osman Orsal, Reuters

Šéfka evropské diplomacie se sešla se zástupci libyjské opozice

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová se v úterý v Evropském parlamentu ve Štrasburku setkala se zástupci libyjských povstalců, kteří ustavili na východě své země národní radu. Podle agentury Reuters tak dala najevo zájem EU navázat kontakty s rebely.

Šéfka zahraniční služby EU Catherine Ashtonová Foto: Osman Orsal, Reuters
Šéfka evropské diplomacie se sešla se zástupci libyjské opozice

Do Štrasburku dorazili Mahmúd Džibríl, šéf krizového výboru Libyjské národní rady ustavené v baště povstalců v Benghází, a člen rady pověřený zahraničními vztahy Alí Isáví.

Ve středu by se měli zúčastnit seznamovacího setkání se členy parlamentu, aby jim přiblížili situaci v Libyi. Zástupci povstalců se mají také v příštích dnech setkat s několika ministry zemí EU. Konkrétně se hovoří o francouzském ministrovi zahraničí Alainu Juppém.

Džibríl dnes řekl poslancům, že nejlepší pomocí pro povstalce by bylo, kdyby EU uznala jejich radu jako "jediného legitimního zástupce libyjského lidu". Také se zasazoval o vyhlášení bezletové zóny nad Libyí, která by povstalce chránila před vládními letadly. Odmítavě se ale vyjádřil k zahraniční vojenské intervenci většího rozsahu.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků