Hlavní obsah
Alexander Zacharčenko na fotografii z roku 2014 Foto: Sergei Grits, ČTK/AP

Šéfa proruských separatistů zabila bomba v lampě, nebo lustru. Tisk spekuluje o konspiraci

Vůdce proruských doněckých separatistů Alexander Zacharčenko byl v pátek zabit bombou umístěnou v přísně střežené restauraci Separ v lampě, nebo lustru. Ruský Kommersant v sobotu uvedl, že nálož nemohla být do podniku umístěna bez přispění osob z řad separatistů. Zacharčenko utrpěl zranění hlavy, kterému později v nemocnici podlehl.

Alexander Zacharčenko na fotografii z roku 2014 Foto: Sergei Grits, ČTK/AP
Šéfa proruských separatistů zabila bomba v lampě, nebo lustru. Tisk spekuluje o konspiraci

Hlavní otázka nyní zní, zda atentát může vést k eskalaci konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny, kde jen před pár dny znepřátelené strany uzavřely další příměří související se začátkem nového školního roku.

Po atentátu povstalci v Doněcku vyhlásili výjimečný stav a uvedli své síly "do stavu nejvyšší pohotovosti". Jeden z povstaleckých velitelů Eduard Basurin v ruské televizi uvedl, že separatisté zaznamenali pohyb ukrajinských vojsk u frontové linie, který patrně předznamenává nadcházející útok na jednom z frontových úseků.

Velení ukrajinských sil v Donbasu ale ještě v pátek večer zprávy o ofenzivě popřelo a ujistilo, že ukrajinské jednotky zůstávají na svých pozicích, nehledě na nepřátelské ostřelování, které si nevyžádalo žádné ztráty.

"Ruští okupanti jedenáctkrát spustili palbu na pozice našich vojsk, z granátometů, velkorážných kulometů a střelných zbraní. Ke ztrátám nedošlo," uvedlo velení v sobotní ranní svodce, nevymykající se hlášením z jiných dnů.

Restaurace Separ v Doněcku po výbuchu bomby

Foto: Alexander Ermochenko, Reuters

Útok z vlastních řad?

Moskva a Doněck jsou přesvědčeny, že stopy atentátu vedou do Kyjeva; několik "ukrajinských diverzantů" se podle nich po útoku podařilo zadržet. Kyjev naopak přičítá Zacharčenkovu smrt vyřizování účtů mezi separatisty, respektive doněcký předák se mohl stát nepohodlným samým Rusům.

Kommersant upozornil, že restaurace Separ, kde byl Zacharčenko zabit a několik dalších povstaleckých hodnostářů zraněno, patřila náčelníkovi Zacharčenkovy tělesné stráže. Vzhledem k častým návštěvám vysoce postavených hostů byl podnik pečlivě chráněn, a tak zde nachystat bombu nebylo možné bez pomoci lidí z povstaleckého tábora. Odhaduje se také, že v okamžiku výbuchu byl atentátník poblíž podniku a bombu odpálil mobilním telefonem, když uviděl, že Zacharčenko vstoupil dovnitř.

Kyjev: Nahradí ho další loutka

Ukrajinský poslanec Ihor Mosijčuk ruskému deníku řekl, že Zacharčenka zabili "lidé dobré vůle" - titíž, kteří dříve zlikvidovali povstalecké velitele, známé pod přezdívkami Givi a Motorola - oba se podle Kommersantu vyznačovali loajalitou k Zacharčenkovi. Nejmenovaný zdroj z ukrajinských bezpečnostních struktur uvedl, že sice věří v sílu ukrajinských diverzantů, nicméně Zacharčenkova smrt byla spíše důsledkem boje o sféry vlivu mezi samými "teroristy", tedy povstalci. Ukrajinská vláda podle zdrojů deníku předpokládá, že atentát žádné důsledky mít nebude: jednu loutku v čele separatistů vystřídá jiná a Rusové nenechají povstalecký režim padnout.

Zacharčenkovy pravomoci prozatím převzal první místopředseda povstalecké vlády Dmitrij Trapeznikov, narozený v Krasnodaru na jihu Ruska, odkud se ale už o rok později celá rodina přestěhovala do Doněcka.

Kommersant připomněl, že nedávno byly volby hlav povstaleckých "republik" v Donbasu zrušeny s tím, že na to chybějí v rozpočtu peníze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků