Hlavní obsah
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Vincent Kessler, Reuters

Šéf Evropské komise Juncker Zaorálka nevyslyšel, rezignovat nehodlá

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nehodlá v důsledku britského vystoupení z EU rezignovat, jak ho k tomu vyzval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. V pondělí to zopakoval mluvčí komise Maragaritis Schinas.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Vincent Kessler, Reuters
Šéf Evropské komise Juncker Zaorálka nevyslyšel, rezignovat nehodlá

Mluvčí Schinas odmítl Junckerovu rezignaci už minulou středu, ještě před britským referendem. „Odpověď zní ne,“ prohlašoval a vysvětloval, že komise referendum nevyvolala „nebyla a není součástí kampaně ve Velké Británii“.

Jednašedesátiletý lucemburský expremiér Juncker na tomto stanovisku setrvává. Schinas v pondělí připomněl, že na otázku o rezignaci už minulý týden odpovídal slovem, „které má dvě písmena a prvním z nich je N“.

Zaorálek: Není to muž na svém místě

Podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka by měl Juncker odstoupit proto, že představuje to negativní na EU, co britští voliči odmítli v referendu. Zaorálek uvedl, že za brexit sice nese vinu hlavně odcházející premiér David Cameron, nicméně ani „Juncker není mužem na svém místě”. [celá zpráva]

Zaorálkova nedělního výroku v České televizi si všimla britská i německá média, například britské protievropské listy The Daily Telegraph a The Daily Mail či německý Die Welt.

Za Junckera se v pondělí postavilo Německo. Vládní mluvčí Steffen Seibert prohlásil, že německá kancléřka Angela Merkelová s Junckerem úzce spolupracuje a má v něj důvěru. „Jsme přesvědčeni, že výrazně spolu s členskými zeměmi a evropskými institucemi přispěje k tomu, aby Evropu bezpečně provedl touto složitou situací," citovala vyjádření ČTK.

Anketa
Měl by po britském referendu odstoupit šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker?
Ano
96.3 %
Ne
3.7 %
Celkem hlasovalo 2361 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků