Hlavní obsah
Německý ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Horst Seehofer odstoupí z čela bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) 19. ledna. Ve stejný den má být na mimořádném sjezdu CSU zvolen nový předseda. Uvedl to v pátek týdeník Der Spiegel.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Seehofer skončí v čele bavorské CSU v lednu

Seehofer oznámil, že chce „na 19. ledna svolat mimořádný stranický sjezd CSU, na kterém se zvolí nový stranický předseda“.

„V tu chvíli bude k dispozici moje pozice předsedy strany,“ dodal 69letý politik.

V pátek se však nevyjádřil k tomu, zda bude nadále zastávat funkci ministra vnitra. Už dříve ale řekl, že z čela ministerstva neodejde.

Hledá se nástupce Merkelové 

O tom, koho by křesťanští demokraté rádi viděli jako nástupce Angely Merkelové v čele své strany, často rozhoduje jejich postoj ke kancléřce a její politice. Pokud s ní souhlasí, chtějí, aby se novou šéfkou CDU stala generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Pokud Merkelovou kritizují, nebo zcela odmítají, fandí buď bývalému šéfovi poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrichu Merzovi, nebo ministru zdravotnictví Jensu Spahnovi. Ukázalo se to i při čtvrteční večerní debatě trojice hlavních kandidátů na předsedu CDU v severoněmeckém Lübecku.

„Myslím si, že by nový předseda měl pokračovat v kurzu Angely Merkelové, protože jsem přesvědčena, že Angela Merkelová dělá velmi dobrou politiku," řekla ČTK třicátnice Rebecca Wulffová, která se na diskuzi spolu s asi 800 dalšími křesťanskými demokraty přišla podívat. Jako novou předsedkyni strany by i proto ráda viděla šestapadesátiletou Krampovou-Karrenbauerovou.

Výrazně větší změny ve straně by si přál dvacetiletý Julius Körner, který se v Mladé unii angažuje už od svých 15 let. „Osobně musím říci, že Krampová-Karrenbauerová představuje pokračování dosavadní politiky, a když chci, aby se naplnilo, o čem jsem mluvil, tak tíhnu spíše k panu Spahnovi nebo Merzovi.”

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků