Hlavní obsah
Nadija Savčenková s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem Foto: Sergei Chuzavkov, ČTK/AP

Savčenková: Pokud budou Ukrajinci chtít, stanu se prezidentkou

Ukrajinská důstojnice a poslankyně Nadija Savčenková je připravena stát se hlavou státu, pokud si to Ukrajinci budou přát. Prohlásila to v pátek v Kyjevě na první tiskové konferenci po středečním propuštění z dvouletého věznění v Rusku. Zdůraznila, že všechny síly věnuje obraně Ukrajiny.

Nadija Savčenková s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem Foto: Sergei Chuzavkov, ČTK/AP
Savčenková: Pokud budou Ukrajinci chtít, stanu se prezidentkou

"Chtěla bych létat," řekla navigátorka vrtulníků Mi-24, která se v letech 2004 a 2005 v rámci ukrajinské jednotky zúčastnila bojových operací v Iráku. V roce 2009 absolvovala charkovskou armádní vysokou školu, dosáhla hodnosti kapitána. "Miluji létání a chci létat. Bude-li ale zapotřebí, budu prezidentem nebo kýmkoli jiným," prohlásila Ukrajinka, která byla v Rusku obviněna z podílu na smrti dvou novinářů a odsouzena k 22 letům vězení.

Pro Savčenkovou, kterou ve středu Ukrajina s Ruskem vyměnila za dva ruské vojáky zadržené v Donbasu, je prioritou obrana Ukrajiny. "Je jedno, kde budu hájit vlast. Třeba na bojovém poli, půjdu do prvních řad. Pokud zjistím, že jsem zapotřebí zde (v Kyjevě), zůstanu. Budu dělat vše a nikdy se nezastavím. Nemám už vlastní život, mým životem je Ukrajina," prohlásila.

Chce jednat se separatisty

Savčenková se chce zasadit o propuštění ukrajinských zajatců a odmítá názory, že se separatisty nelze o výměně zadržených osob jednat. "Budu se bavit třeba s čertem, pokud to pomůže. Se separatisty prý nelze udržovat kontakt, já si to nemyslím," podotkla.

Místní volby na východě Ukrajiny, které jsou klíčem k politickému urovnání v Donbasu, považuje Savčenková za nemožné, pokud nebude Kyjev plně kontrolovat rusko-ukrajinskou hranici, jejíž část nyní ovládají separatisté. "Kdyby bylo jen na nás, dohodli bychom se. Nejrůznější rádci nám ale nedovolí uvažovat vlastním rozumem. Dokud nebudeme přemýšlet a rozhodovat sami, nejsou volby možné," uvedla Ukrajinka.

Související téma:

Naděžda Savčenková na snímku 4. března

Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Krym anektovaný Ruskem neměla podle jejího mínění Ukrajina odevzdat bez boje. "Měli jsme svou zemi hájit, ale neudělali jsme to. Proč - to už je jiná otázka. Rusko anexí porušilo mezinárodní právo," zdůraznila. Krym se podle ní na Ukrajinu vrátí v případě třetí světové války, "nebo až lidem dojde, jakou udělali chybu".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků