Hlavní obsah

Ruští nacionalisté usilují o návrat carských státních symbolů

Moskva

Ruští nacionalisté navrhli v dolní parlamentní komoře změnu státních symbolů, které by se vrátily k vlajce a státní hymně z dob ruského impéria. Podle Liberálnědemokratické strany Vladimira Žirinovského by se dosavadní bílomodročervená vlajka měla změnit na carskou černožlutobílou a hymnou by se měla stát píseň Bože, cara chraň.

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Rudé náměstí v Moskvě

Článek

Vlajka s podélnými pruhy v barvách černé, žluté a bílé byla považována za oficiální symbol ruské říše ve druhé polovině 19. století. Píseň Bože, cara chraň se stala imperiální hymnou v letech 1833 až 1917. Nahradila předešlou hymnu Modlitba Rusů, která byla převzata z anglické hymny God Save the King.

Podle parlamentní frakce nacionalistů přispěje změna státních symbolů k obnově duchovních a kulturních hodnot Rusů, protože carské symboly byly "výrazem historické paměti a velkých vítězství" ruského impéria.

Nejdřív ji nahradili Internacionálou

Po bolševické revoluci se hymnou sovětského Ruska stala až do roku 1944 Internacionála, kterou nahradila hymna SSSR platná do rozpadu státu. Hymnou Ruské federace se pak na deset let stala Vlastenecká píseň, kterou v roce 1833 složil Michail Glinka. Vladimir Putin po nástupu do prezidentské funkce v roce 2000 rozhodl o návratu k sovětské hymně, změnil se pouze původní text.

Imperiální carskou vlajku i dnes na svých akcích používají ruští monarchisté, pravicové ultranacionalistické organizace a radikální fotbaloví fanoušci. V Rusku panuje přesvědčení, že pod imperiálním praporem nebyla ruská vojska nikdy poražena.

Reklama

Výběr článků

Načítám