Hlavní obsah

Rusové po našich lodích pálili raketami, prohlásil šéf ukrajinské kontrarozvědky. Potvrdil agenty na palubě

Na palubě ukrajinských plavidel zadržených v neděli ruskými pohraničníky u Kerčského průlivu byli i příslušníci vojenské kontrarozvědky ukrajinské tajné služby SBU. Rusové podle Kyjeva po ukrajinských lodích pálili raketami.

Rusové po našich lodích pálili raketami, prohlásil šéf ukrajinské kontrarozvědky. Potvrdil agenty na palubě

Jeden z agentů byl těžce zraněn, potvrdil v úterý šéf SBU Vasyl Hrycak citovaný agenturou Interfax-Ukrajina. V komuniké uvedl, že "jeden z ruských bitevníků použil proti ukrajinským člunům dvě neřízené rakety, v důsledku toho jeden z důstojníků SBU utrpěl těžká zranění".

Podle agentury TASS byl Rusy vyslechnut jistý Andrij Drač z ukrajinské vojenské rozvědky. Stálý zástupce Ruska v Radě bezpečnosti OSN Dmitrij Poljanskij na mimořádné schůzi rady v New Yorku prohlásil, že na palubě ukrajinských lodí byli celkem dva ukrajinští rozvědčíci.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zadržené ukrajinské lodě v přístavu na Krymu

Video: Reuters

Podle ruské kontrarozvědky FSB právě oni ukrajinskou "provokaci" řídili. Chtěli prý vyhodit do povětří nový most. Ten spojuje ruskou pevninu s anektovaným Krymem a jeho výstavba začala v roce 2016. Letos v květnu jej otevřel pro automobilový provoz ruský prezident Vladimir Putin.

Zajaté ukrajinské lodě v kerčském přístavu

Foto: Pavel Rebrov, Reuters

Válečný stav

Ukrajinský parlament v pondělí po vzrušené debatě schválil výnos prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení válečného stavu po dobu 30 dnů. Opatření vstoupí v platnost ve středu 28. listopadu v 8 hodin ráno a potrvá do 27. prosince. Má platit v deseti ukrajinských oblastech, především v pobřežních a pohraničních regionech. [celá zpráva]

O kerčském incidentu na mimořádné schůzi jednala také Rada bezpečnosti OSN. Rusko navrhlo zařadit na program schůze "porušování ruských hranic", což ale západní státy odmítly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků