Hlavní obsah

Ruský umělec zapálil dveře budovy tajné služby

Petrohradského umělce a aktivistu Pjotra Pavlenského zatkli poté, co na protest zapálil vchod do hlavní budovy tajné služby FSB v Moskvě na Lubjance, uvedla BBC. Pavlenskij už před dvěma lety přibil svůj šourek k dlažbě Rudého náměstí.

Ruský umělec zapálil dveře budovy tajné služby

Pavlenskij akci nazvanou Hrozba nechal zdokumentovat. Na videu stojí s kanystrem benzínu před plameny olizujícími dveře budovy. Pavlenskij na něm řekl. „FSB používá metod nepřerušovaného teroru a udržuje moc nad 146 milióny lidmi.“

V budově Všeruské pojišťovací společnosti sídlily i předchozí tajné služby, sovětská KGB a její předchůdkyně NKVD, která ji využívala v brutálních čistkách ve třicátých letech. Po VŘSR v ní sídlila Čeka.

Po akci byli zadrženi jak Pavlenskij, tak oba novináři, kteří ji dokumentovali. Umělecký aktivista je podezřelý, že se dopustil výtržnictví, uvedla stránka Mediazona, které monitoruje zatýkání aktivistů.

Petr Pavlenskij před zapálenými dveřmi sídla FSB

Foto: Reuters

Pavlenskij na sebe upozornil, když na protest proti zesíleným policejním kontrolám si přitloukl šourek k dlažbě Rudého náměstí. Uvedl, že šlo o „metaforu apatie, politické lhostejnosti a fatalismu nynější ruské společnosti". [celá zpráva]

Ještě předtím si na protest proti stíhání Pussy Riot zašil ústa. Když protestoval proti  násilnému psychiatrickému léčení odpůrců režimu, uřízl si kus lalůčku a před parlamentem se omotal ostnatým drátem.

Pavlenskému hrozí až tři roky vězení za loňskou performanci v Petrohradě, kde její účastníci zapalovali pneumatiky a mávali ukrajinskými vlajkami ve snaze přiblížit akce na Majdanu při protestech proti svrženému proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Naznačovali, že i Rusko potřebuje změnu.

Pavlenskij navazuje na díla vídeňských akcionistů i amerických radikálních performerů, zejména Chrise Burdena, který se postřelil z pušky.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků