Hlavní obsah
Ivan Safronov Foto: Profimedia.cz

Ruský novinář Safronov viněný ze špionáže pro Česko zůstane ve vazbě

Moskevský městský soud ve čtvrtek odmítl stížnost na prodloužení vazby poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, který čelí obvinění z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Ve vazbě zůstane přinejmenším do 7. května, napsal o rozhodnutí soudu list Kommersant, pro který Safronov dříve pracoval.

Ivan Safronov Foto: Profimedia.cz
Ruský novinář Safronov viněný ze špionáže pro Česko zůstane ve vazbě

Safronov se nachází v moskevské vazební věznici Lefortovo od loňského 7. července. Bývalého novináře, který se loni v květnu stal poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos, zatkla v červenci ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady.

Tajná služba tvrdí, že Safronova v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 prý splnil zadaný úkol shromažďovat a předávat tajné informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východě. Konečným příjemcem těchto informací byly podle FSB Spojené státy.

Safronov, který před svým působením v Roskosmosu pracoval v denících Kommersant a Vedomosti, vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován za svou dřívější práci novináře. V rozhovoru, který v polovině února zveřejnil Kommersant, si postěžoval, že se ani po půl roce podrobně nedozvěděl, z čeho je vlastně obviněn.

„Smysl mého pobytu ve vyšetřovací vazbě je jediný – psychologický nátlak s cílem zlomit mě a přimět k přiznání,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků