Hlavní obsah
Michail Chodorkovskij v listopadu 2015 Foto: Peter Nicholls, Reuters

Rusko vydalo zatykač na Chodorkovského

Ruský soud vydal mezinárodní zatykač na miliardáře Michaila Chodorkovského. Ve středu to oznámila ruská tisková agentura TASS. Chodorkovskij, který žije na Západě, je obviněn z podílu na dvou vraždách z konce 90. let minulého století. Obvinění odmítá a označuje ho za politickou mstu.

Michail Chodorkovskij v listopadu 2015 Foto: Peter Nicholls, Reuters
Rusko vydalo zatykač na Chodorkovského

Vyšetřovací výbor, který je ruskou obdobou americké FBI, bývalého majitele ropné společnosti Jukos v nepřítomnosti obvinil, že nařídil vraždu nepohodlného starosty západosibiřského Něftějugansku.

Starosta Pětuchov se v roce 1998 dostal do sporu s vedením Jukosu, protože Chodorkovského firma údajně neplatila daně a městská pokladna kvůli tomu byla prázdná.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

V červnu téhož roku byl Pětuchov při cestě do práce zastřelen dávkou ze samopalu. Za vraždu byl na doživotí odsouzen bývalý šéf bezpečnostní služby Jukosu Alexej Pičugin a v nepřítomnosti ke stejnému trestu také spolumajitel firmy Jukos Leonid Něvzlin, který žije v Izraeli.

Případ znovu otevřen

Letos v červnu ruský Vyšetřovací výbor oznámil, že znovu otevírá případ vraždy Pětuchova, protože se objevily nové informace. Mluvčí výboru Vladimir Markin oznámil, že „Chodorkovskij mohl osobně nařídit tuto vraždu a mnoho dalších mimořádně závažných zločinů“. [celá zpráva]

Chodorkovskij má podle vyšetřovatelů i podíl na smrti tělesného strážce podnikatele Jevgenije Rybina. Bodyguard zemřel při jednom z pokusů zabít Rybina v letech 1998 až 1999. Při střelbě bylo tehdy také zraněno několik dalších lidí.

„Politická fraška”

Chodorkovskij dlouhodobě žije ve Švýcarsku a momentálně se pravděpodobně zdržuje v Londýně. Celý případ odmítá jako politicky motivovanou frašku a vydání do Ruska se nijak neobává.

V minulosti byl považován za možného politického konkurenta Vladimira Putina. V roce 2003 byl ale zatčen a později odsouzen k mnohaletému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Na základě prezidentské milosti se v prosinci 2013 dostal na svobodu.

V úterý ruská policie prohledala kanceláře dobročinné nadace Otevřené Rusko, kterou Chodorkovskij založil a spravuje. Nadace vznikla v roce 2001 a členy jejího vedení byli kromě Chodorkovského například i veterán americké politiky Henry Kissinger nebo podnikatel Jacob Rothschild.

Na vrcholu svých aktivit měla nadace v Rusku padesát poboček, po Chodorkovského uvěznění ale následoval útlum. Svou činnost nadace obnovila loni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků