Hlavní obsah
 

Rusko vrátilo Ukrajině zadržené lodě

Rusko v pondělí předalo Ukrajině tři lodě, které zabavilo po loňském incidentu v Kerčském průlivu, při kterém také zadrželo 24 námořníků. Tiskové oddělení krymské pobočky ruské tajné služby FSB v neděli sdělilo agentuře TASS, že lodě budou Kyjevu vráceny v pondělí.

 
Rusko vrátilo Ukrajině zadržené lodě

„V souladu s ujednáními s ukrajinskou stranou jsou tři ukrajinské lodě... taženy z kerčského přístavu na dohodnuté místo jejich předání ukrajinské straně, které se uskuteční 18. listopadu,“ citoval TASS v neděli krymskou filiálku pohraniční správy FSB.

Lodě byly předány na volném moři 30 kilometrů od mysu Takil mezi Krymem a ruskou pevninou.

Loď ruské pobřežní stráže za ukrajinskou hlídkovou lodí u mostu přes Kerčský průliv.

Foto: Reuters

V Rusku ale zůstanou zbraně ukrajinských námořníků, vysílačky a lodní dokumenty, jež mají posloužit jako věcné důkazy v trestním řízení zahájeném v souvislosti s incidentem.

Námořníci se vrátili na Ukrajinu v září, kdy se uskutečnila výměna vězněných osob.

Rusko loni 25. listopadu lodě zadrželo a zadrželo všech 24 členů jejich posádek. Tvrdilo, že vpluly do jeho výsostných vod, což Ukrajina popřela. Rusko považuje za své vody i oblast u poloostrova Krym, který v roce 2014 anektovalo navzdory mezinárodnímu právu a smlouvě o jaderném odzbrojení Ukrajiny, která garantovala její územní celistvost.

Rusko tvrdilo, že plavba lodí byla provokativní a měla odhalit příslušníkům ukrajinské tajné služby na palubě, jak bude Rusko reagovat. Ukrajina naopak tvrdila, že šlo o běžný přesun plavidel mezi ukrajinskými přístavy.

List Kommersant uvedl, že záměrem bylo lodě vrátit ještě před plánovaným summitem normandské čtyřky, který se 9. prosince má v Paříži zabývat řešením krize na východě Ukrajiny.

Remorkér ruské pobřežní stráže táhne zabavenou ukrajinskou loď.

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků