Hlavní obsah
Ruští vojáci v Jižní Osetii Foto: Profimedia.cz

Rusko rozmístilo nedaleko od jihoosetské metropole Cchinvali baterie raketového dělostřelectva, které mohou zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 90 kilometrů. Oznámil to úterní ruský tisk.

Ruští vojáci v Jižní Osetii Foto: Profimedia.cz
Rusko rozmístilo v Jižní Osetii raketomety

Podle agentury Interfax byly kolem Cchinvali rozmístěny raketomety třídy Smerč, které v závislosti na munici mohou zasahovat cíle vzdálené 70 až 90 kilometrů. Cílem tohoto kroku je podle ruských zdrojů "obrana před možnou gruzínskou agresí".

Jižní Osetie před dvěma lety vyhlásila s podporou Moskvy nezávislost na Gruzii, která přítomnost ruských vojsk v odštěpenecké provincii označuje za okupaci.

Rusko po válce s Gruzií v roce 2008 udržuje v Jižní Osetii vojenské základny v Cchinvali a v obci Džavy. Podle dohody mezi Moskvou a proruskou jihoosetskou správou má Rusko základny v pronájmu na 49 let.

Gruzie, stejně jako drtivá většina států světa, nezávislost Jižní Osetie a další odtržené gruzínské provincie Abcházie neuznává. Spor trvale zatěžuje vztahy Ruska se Západem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků