Hlavní obsah
Architektonický návrh chrámu Foto: Arch group

Rusko prosazuje stavbu pravoslavného chrámu u Eiffelovky

Ruskem prosazovaný projekt výstavby pravoslavného chrámu na Branlyho nábřeží nedaleko Eiffelovy věže v centru francouzské metropole odmítá pařížský starosta Bertrand Delanoë. Informovala o tom francouzská média.

Architektonický návrh chrámu Foto: Arch group
Rusko prosazuje stavbu pravoslavného chrámu u Eiffelovky

Návrh, který počítá s pěti pozlacenými cibulovitými věžemi, podle šéfa francouzské metropole „zničí hezké místo“ a vrhne špatné světlo na Rusko i představitele pravoslavné církve.

Moskva požádala o stavební povolení k výstavě chrámu a kulturního centra, které mají vyrůst na místě bývalého sídla francouzské meteorologické služby, už v lednu. Francouzský stát se má k ruské žádosti vyslovit ještě v listopadu, přičemž Delanoë má v celé záležitosti jen poradní hlas. Nedělník Journal du Dimanche uvedl, že na projektu velmi záleží ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Návrh vypracovaný mezinárodním týmem architektů pod vedením Španěla Manuela Nuneza Yanowského předpokládá výstavbu tradičního pravoslavného chrámu doplněného o moderní prvky, nad nímž se bude tyčit pět zlatých kopulí. Ta ústřední a nejvyšší bude dosahovat výše 27 metrů bez kříže.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků