Hlavní obsah
Rus klade kytici k památníku sovětských vojáků, aby uctil padlé ruské piloty v Sýrii. Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Rusko pohrozilo Turecku přerušením leteckého spojení

Rusko ve čtvrtek dále zesílilo své hrozby vůči Turecku kvůli sestřelu bombardéru Su-24. Ministr pro ekonomický rozvoj Alexej Uljukajev ve čtvrtek varoval podle agentury TASS, že Rusko může nejen pozastavit výstavbu plynovodu Turkish Stream, ale také přerušit letecké spojení obou zemí.

Rus klade kytici k památníku sovětských vojáků, aby uctil padlé ruské piloty v Sýrii. Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP
Rusko pohrozilo Turecku přerušením leteckého spojení

Uljukajev připustil, že mezi odvetnými opatřeními by mohlo být i přerušení leteckého spojení mezi oběma zeměmi. Především se však vyjádřil k možnosti zmrazení dvou velkých společných projektů, jímž je výstavba plynovodu Turkish Stream a stavba jaderné elektrárny Akkuyu v Turecku.

„Tento projekt (plynovodu) se neliší od jakéhokoli jiného ekonomického projektu a také spadá pod zákon o zvláštních ekonomických opatřeních,“ řekl ministr. Podle něj je to analogické i u domluvené výstavby jaderné elektrárny Akkuyu. Oba projekty proto mohou být pozastaveny nebo zrušeny.

Plynovody v Evropě

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Uljukajev je přesvědčen, že Turecko představuje hrozbu pro národní bezpečnost Ruska a kvůli jeho agresi - tedy sestřelu suchoje – vláda jednala o zavedení odvetných opatření.“ Protože tyto hrozby jsou v tomto případě zřejmé, připraví se opatření,“ řekl ministr.

Zdůraznil, že „budou plně v souladu s dohodou o obchodu a clech GATT, kterou se řídí všechny členské země Světové obchodní organizace WTO.“

„21. článek dohody říká, že existuje právo na restrikce obchodu v případě ohrožení národní bezpečnosti,“ sdělil TASSu Uljukajev.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv ve čtvrtek varoval, že Rusko uplatní sankce proti Turecku a pozastaví řadu společných projektů. Sankce se podle něj upřesní během dne či dvou. Už o nich jednal s prezidentem Vladimirem Putinem. Podle něj se bude jednat podle zákona o speciálních ekonomických opatřeních z roku 2006. Premiér uvedl, že nejspíše budou vyhlášeny ve formě prezidentského nebo vládního dekretu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků