Hlavní obsah
Starší ruská jaderná ponorka Jekatěrinburk Foto: Andrei Pronin, Reuters

Ruská jaderná ponorka Severodvinsk při pondělních ostrých střelbách v polárním Bílém moři odpálila novou střelu s plochou dráhou letu. Střela zasáhla předem určený pozemní cíl. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na zprávu hlavního štábu ruského vojenského námořnictva.

Starší ruská jaderná ponorka Jekatěrinburk Foto: Andrei Pronin, Reuters
Rusko otestovalo novou střelu s plochou dráhou letu

Ponorka testovala nejnovější ruský raketový systém Kalibr, který využívá nadzvukových raket s plochou dráhou letu. Zbraň, v kódu NATO označovanou jako SS-N-27 Sizzler, mají v budoucnu mít ve výzbroji nejen ruské ponorky, ale i bitevní lodi a letouny. Určena je k ničení pozemních i námořních cílů. Dosah zhruba sedmimetrové střely je podle dostupných údajů 200 až 300 kilometrů, údajně však může činit až 2000 km.

Systém má tři různé střely, nadzvukovou protilodní 3M54, podzvukovou protilodní 3M54-1 a protizemní 3M14. Odpalovány mohou být z ponorek, lodí i z vrtulníků.

V minulých dnech byl podle agentury úspěšně zasažen i cíl umístěný na moři.

Víceúčelová jaderná ponorka čtvrté generace Severodvinsk z třídy Jaseň byla spuštěna na vodu v červnu 2010 a v současné době prochází bojovými testy. Má 90 členů posádky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků