Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Rusko odklonilo americkou ponorku od svých vod

Ruská armáda odklonila od hranice svých teritoriálních vod americkou ponorku, kterou objevila v Barentsově moři. Podle agentury Interfax to v sobotu uvedl nejmenovaný činitel generálního štábu ruského námořnictva. Spojené státy se k incidentu nevyjádřily. Mezi oběma zeměmi vzrostlo napětí na nejvyšší úroveň od studené války v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Rusko odklonilo americkou ponorku od svých vod

Rusové údajně objevili v moři u severozápadního pobřeží země ponorku ve čtvrtek a ihned k ní vyslali skupinu lodí a letoun Il-38. Ruské síly po 27 minutách kontaktu přiměly ponorku změnit kurs a opustit vody poblíž ruských břehů. Podle zmíněného představitelé námořnictva šlo patrně o víceúčelovou americkou atomovou ponorku třídy Virginia.

V Barentsově moři má základnu ruská severní flotila a odehrála se zde tragédie ruské jaderné ponorky Kursk, v níž po nehodě v roce 2000 zemřelo 118 lidí.

Podle agentury Interfax nejde o první případe americké ponorky poblíž ruských vod. Například v roce 1992 se americká útočná ponorka Baton Rouge poblíž ruské základny Severomorsk srazila s ruskou ponorkou B-276. Rok nato se podobná událost odehrála poblíž poloostrova Kola, kde došlo ke kolizi mezi americkou jadernou ponorkou Grayling a ruským podvodním plavidlem K-407.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků