Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Martin Meissner, ČTK/AP

Ruská vakcína? Neetický hazard, tvrdí západní experti

Odborníci zpochybňují hodnověrnost zpráv Rusů o tom, že se jim podařilo dokončit vývoj vakcíny proti koronaviru. Je mezi nimi i výkonný ředitel české Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Povolení ruské očkovací látky na území Evropské unie je podle něj nepravděpodobné.

Ilustrační foto Foto: Martin Meissner, ČTK/AP
Ruská vakcína? Neetický hazard, tvrdí západní experti

Dvořáček se domnívá, že Rusové možná ještě ani nezačali třetí fázi klinického hodnocení, kde se očkování testuje na velkém počtu zdravých dobrovolníků.

„V Evropě a ve Spojených státech si nedokážeme představit, že bychom tuhle fázi vynechali,” upozornil Dvořáček. Podle ředitele je největší problém v tom, že o ruském výzkumu je dosud velmi málo zveřejněných informací.

Rusové slibují dva roky imunity

Vakcína podle Moskvy vytváří jak protilátku, tak buněčnou imunitu vůči koronaviru SARS-CoV-2, původci choroby covid-19. Imunita jedince má podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška vydržet dva roky.

Putin podle agentury TASS vyjádřil naději, že hromadné očkování bude možné zahájit v nejbližší době. Vicepremiérka Taťjana Golikovová v této souvislosti sdělila, že vakcinace novým preparátem by mohla začít koncem srpna nebo začátkem září.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v reakci na zprávu z Moskvy uvedla, že jejímu potenciálnímu schválení vakcíny bude předcházet přísné přezkoumání a posouzení všech požadovaných dat týkajících se bezpečnosti a účinnosti.

Německý biochemik Klaus Cichutek sdělil agentuře DPA, že řádné schválení vakcíny bez obsáhlých dat ze třetí fáze testování považuje za riskantní. V této fázi, které se obvykle účastní několik tisíc až desítek tisíc pokusných jedinců, je podle ředitele Ústavu Paula Ehrlicha možné zjistit mimo jiné to, zda nemá vakcína nějaké méně časté nežádoucí účinky.

Možné vedlejší účinky

Také podle Ayfer Aliové, odbornice na výzkum léčiv působící na britské Warwick Business School, by očkovací látka vyrobená v takto krátkém čase mohla mít nepodchycené vedlejší účinky. Francois Balloux z Institutu genetiky na University College London (UGI) se domnívá, že ruský krok představuje "lehkovážné a nerozumné rozhodnutí". "Masové očkování bez nedostatečně otestované vakcíny je neetické," řekl Balloux agentuře Reuters.

Před unáhleným schválením vakcíny, které by znamenalo "zbytečné nebezpečí pro zákazníky", dnes podle agentury AP varovala dokonce ruská Asociace organizací provádějících klinické testy (ACTO).

Podle ruských úřadů nebyly při dosavadním klinickém výzkumu ve vojenské nemocnici a na lékařské univerzitě v Moskvě zaznamenány žádné vážné nežádoucí účinky. Dalších klinických testů se má zúčastnit 2000 lidí. Putin dokazuje bezpečnost vakcíny tvrzením, že si ji nechala aplikovat i jedna z jeho dcer.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků