Hlavní obsah
Demonstranti se pokoušejí prorazit bariéru. Foto: Paul Hanna, Reuters

Rozhořčení odpůrci škrtů se střetli v Madridu s policií

Tvrdé střety demonstrantů s policisty přinesl v úterý večer protest proti škrtům v Madridu. Když se účastníci protestu nazvaného Occupy Congress pokusili proniknout k parlamentu, okolo něhož byly postaveny zátarasy, policisté zasáhli. Rozhořčení, jak si říkají, uvedli, že akce je protestem proti únosu demokracie, škrtům a podmínkám půjčky pro zemi.

Demonstranti se pokoušejí prorazit bariéru. Foto: Paul Hanna, Reuters
Rozhořčení odpůrci škrtů se střetli v Madridu s policií

Nejméně 20 demonstrantů byl při střetu s policií zraněno a 13 dalších zatčeno. K parlamentu se z náměstí Plaza de Neptuno vydaly tisíce lidí, AP uvádí 3000, ale El País 6000. Mnoho demonstrantů přijelo z dalších částí Španělska.

Linie policejní vozů brání rozhořčeným v cestě k parlamentu

Foto: Andrea Comas, Reuters

Okolo parlamentu byly postaveny ocelové bariéry a postavili tam řetěz antonů, i když jedna z pořádajících skupin s názvem Coordinandora#25S uvedla, že rozhořčení nechtějí na budovu zaútočit, ale jen okolo ni pochodovat. V jejím prohlášení stojí „Demokracie byla unesena, 25. září ji půjdeme zachránit".

Dav obklíčil policejní antony.

Foto: Andrea Comas, Reuters

Člen jiné skupiny rozhořčených 15M Pablo Mendez dodal: „Je to jasný signál, který dáváme politikům, aby věděli, že půjčka pro Španělsko je sebevraždou a my s ní nesouhlasíme a zkusíme jí zabránit.“

Zásah madridských policistů u parlamentu

Foto: Paul Hanna, Reuters

Další demonstrant Montse Puigdavall řekl: „Jsem tady kvůli situaci, v níž teď žijeme, kvůli všem sociálním škrtům a právům, o něž jsme přišli.“ “

Zásah madridských policistů proti demonstrantům

Foto: Andrea Comas, Reuters

Krize ve Španělsku

Španělsko se zmítá v krizi, má nejvyšší nezaměstnanost v EU, činí asi 25 procent, jeho ekonomika je v recesi a země je v dluhové pasti.

Madridští policisté zasahují proti demonstrantům.

Foto: Paul Hann, Reuters

Bankrotují i jednotlivé provincie, které chtějí požádat o peníze z nouzových fondů. Uvedly to už Katalánsko, Valencie a Murcia a o úvěru ve výši 4,9 miliardy eur uvažuje i Andalusie.

Madridští policisté zadrželi demonstranta u parlamentu.

Foto: Sergio Perez , Reuters

V Katalánsku navíc sílí odstředivé tendence, místní prezident Artur Mas už vyzval k uspořádání předčasných voleb v provincii, které by se měly konat 25. listopadu. De facto budou referendem o větší autonomii pro tuto nejbohatší část země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků