Hlavní obsah
Těžce nemocný Charlie Gard Foto: Uncredited, ČTK/AP

Rodiče nechtějí vzdát boj o život Charlieho, navzdory rozhodnutím soudů

Jedenáctiměsíční Charlie Gard je jedním ze 16 dětí na celém světě trpících nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání. Bez pomoci lékařů nemůže dýchat ani se hýbat, navíc nevidí a neslyší. Britské soudy v dubnu povolili jeho odpojení od přístrojů, jeho rodiče přesto boj proti mimořádně vzácnému genetickému onemocnění nevzdávají. Podporu malému Charliemu nyní vyjádřil papež František i americký prezident Donald Trump.

Těžce nemocný Charlie Gard Foto: Uncredited, ČTK/AP
Rodiče nechtějí vzdát boj o život Charlieho, navzdory rozhodnutím soudů

"Pokud můžeme Charliemu pomoci, bude nám potěšením tak učinit," napsal v pondělí na Twitteru Trump. Hlava katolické církve zase volá po respektování přání rodičů - Connie Yatesové a Chrise Garda. Ti již delší dobu usilují o transport svého syna do USA na experimentální léčbu, to však britské soudy nepovolily. Nově rodiče komunikují také s vatikánskou nemocnicí Bambino Gesù.

Na přesun Charlieho do Spojených států se ve sbírce vybralo již přes 1,3 miliónu liber (37 miliónů korun), avšak peníze nejsou problém. Lékaři z londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital se domnívají, že v nejlepším zájmu dítěte je ukončení podpory životních funkcí a v průběhu jara jim daly za pravdu hned tři britské soudy. Londýnský nejvyšší soud nevěří ani v úspěšnost experimentální, nukleosidové terapie.

Rodiče se svým nemocným dítětem

Foto: Uncredited, ČTK/AP

"Chápu stanovisko, že chlapec je natolik postižen encefalopatií, že jakýkoli pokus o léčbu by byl marný," cituje deník The New York Times neurologa z amerického střediska, které nabídlo, že nový druh léčby zajistí. "Souhlasím, že zlepšení stavu po této léčbě je velmi nepravděpodobné," uvedl neurolog pro britské soudy.

Přesto je dnes Charlie Gard v centru pozornosti a rodiče stále věří v jeho záchranu. "Pokud on stále bojuje, pak bojujeme i my," napsala na Facebook matka Connie Yatesová.

Britské zákony však na první místo staví práva dítěte, nikoli právo rodičů o něm rozhodovat. Zapojení soudů do lékařských rozhodnutí není v Británii neobvyklé, pokud se názory lékařů a rodičů ohledně léčby rozcházejí. A londýnský nejvyšší soud je toho názoru, že další léčba by mohla Charliemu způsobit "bolesti a utrpení".

"Byla to otázka toho, co je nejlepší pro dítě" řekla agentuře AP Claire Fentonová-Glynnová, odbornice na práva dětí na univerzitě v Cambridge. "Je to neskutečně těžké rozhodnutí a pro soudce i lékaře nebylo snadné jej učinit. Je strašlivé rozhodovat o takové věci," dodává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků