Hlavní obsah
 

Řecký ostrov Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení

Zemětřesení o síle mezi 6,6 a 6,9 stupně zasáhlo v noci na pátek řecký ostrov Zakynthos. Epicentrum se nacházelo v hloubce 14 kilometrů pod Jónským mořem, asi 33 kilometrů jihozápadně od vesnice Muzaki na jihu ostrova, blízko letoviska Laganas. Otřesy byly cítit nejen po celém Řecku, ale také na Maltě, v Albánii či na jihu Itálie a podél západního pobřeží Turecka, napsala agentura DPA.

 
Řecký ostrov Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení

Řecké úřady tvrdí, že otřesy nezpůsobily přílivovou vlnu tsunami, proto nemuselo být vydáno varování. První zprávy z ostrova jsou poměrně optimistické. Zemětřesení nemělo způsobit výrazné škody. Hlavní město ostrova je ale bez elektřiny a v některých oblastech jsou hlášeny skalní sesuvy.

Ostrov Zakyntos postihlo v noci na pátek silné zemětřesení. Na snímku přístav na ostrově

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Částečně je poškozen přístav na ostrově. Podél přístavní promenády je vidět dlouhá trhlina. Škody utrpěl klášter na malém ostrově Strofadi, uvedla státní televize. Ve městě Pyrgos v jižní části pevninského Řecka se sesypala část zdi kostela.

„Bylo to velmi silné zemětřesení,“ řekl Pavlos Kolokotsas, starosta města Zakynthos, rozhlasu. Potvrdil, že zatím nejsou informace o nějakých zraněných nebo výraznějších škodách. „Vyděšení lidé utíkali na volná prostranství, především do parků. Tam také tisíce lidí strávily noc,“ dodal. Školy se v pátek uzavřou a budou je podle jeho slov kontrolovat statici.

Řecko se nachází v mimořádně seizmicky aktivní oblasti a každoročně jsou tam zaznamenány tisíce otřesů. Většina z nich nenapáchá větší škody, ale například zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí.

Poškozený přístav na Zakyntosu

Foto: Uncredited, ČTK/AP

V roce 1953 zasáhlo oblast Zakynthosu zemětřesení o síle 7,2 stupně. Tehdy přišlo o život na 500 lidí. V důsledku toho je výstavba na ostrově přísně regulována.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků