Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při projevu hrozil zbraněmi Foto: ČTK/AP

Řecko vyslalo lodě do Egejského moře kvůli tureckému průzkumu dna

Řecké námořnictvo vyhlásilo bojovou pohotovost a v úterý večer vyslalo válečné lodě do Egejského moře, protože tam podle Atén turecké lodě při zkoumání ložisek plynu vnikly do řeckých vod. Ankara toto tvrzení odmítá. Řecko požaduje po EU, aby v případě, že Turecko neustoupí, vyhlásilo sankce.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při projevu hrozil zbraněmi Foto: ČTK/AP
Řecko vyslalo lodě do Egejského moře kvůli tureckému průzkumu dna

„Námořní jednotky jsou od (úterka) rozmístěny v jižní a jihovýchodní části Egejského moře,” uvedl řecký zdroj agentury AFP, podle kterého jsou síly „připravené odpovědět na jakoukoli aktivitu”.

Turecko oznámilo plány na vyslání průzkumných lodí do sporných vod na východě Středozemního moře v úterý s tím, že začnou s průzkumem ve středu. Řecké ministerstvo pak operaci označilo za „nelegální”.

Nynější konflikt se týká vod u řeckého ostrůvku Kastelorizo, který leží pouhé tři kilometry od jižních břehů Turecka. Podle Ankary oblast spadá do kontinentálního šelfu Turecka podle toho, jak jej deklaruje OSN. Od 2. srpna však má výzkumná loď Oruc Reis se dvěma doprovodnými plavidly zkoumat i vody jižně od Rhodu a Karpatha.

Do sporu se v úterý večer vložila německá kancléřka Angela Merkelová, která se podle řeckých a německých médií telefonicky spojila s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Hovory s lídry obou zemí potvrdila také mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová.

Podle zdrojů deníku Bild do sporných vod mířilo 18 tureckých vojenských plavidel, po telefonátu Merkelové však lodě změnily kurz.

Turecko a Řecko se o práva na nerostné bohatství na východě Středozemního moře přou dlouhodobě. Turecko mimo jiné minulý rok uzavřelo kontroverzní dohodu s Libyí o rozdělení vod Středozemního moře, aniž by bralo v potaz nároky Řecka, Kypru a Egypta nebo Izraele. Ty dohody neuznaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků