Hlavní obsah

Řecko schválilo škrty, demonstranti symbolicky oběsili Merkelovou

Řecký parlament v neděli v noci schválil úsporný rozpočet na rok 2013. Rozpočet počítá s dalšími škrty a zvyšováním daní. Jeho schválením Řecko splnilo předpoklad pro uvolnění další mezinárodní finanční pomoci. Proti navrhovanému rozpočtu a dalším úsporným opatřením v neděli večer v Aténách před parlamentem demonstrovalo asi 10 000 Řeků.

Řecko schválilo škrty, demonstranti symbolicky oběsili Merkelovou

Pro rozpočet hlasovala v 300členném parlamentu podle agentury DPA 167 poslanců. Proti se vyslovilo 128 zákonodárců, čtyři se zdrželi a jeden poslanec nebyl přítomen.

Demonstranti v reakci na schválení škrtů reagovali zuřivě, před parlamentem pověsili obraz německé kancléřky Angely Merkelové na šibenici.

Nedělní schválení rozpočtu je druhým splněným předpokladem pro poskytnutí další úvěrové tranše ve výši 31,5 miliardy eur (zhruba 800 miliard korun) ze záchranného programu o celkovém objemu 130 miliard eur.

"Ve velké jednotě byl učiněn druhý rozhodující krok," konstatoval řecký premiér Antonis Samaras, který varoval, že bez uvolnění peněz z další tranše by se Atény ocitly během několika dnů bez prostředků. Rozpočet byl schválen před zasedáním EU, kde se bude jednat i řecké krizi a jehož se zúčastní i Samaras. Po schválení škrtů mohou být peníze z rozpočtu uvolněny během několika dnů.

Demonstrant hází molotovův koktejl na policii.

Foto: Yannis Behrakis, Reuters

Hlavní prioritou je nyní podle Samarase něj nastartování hospodářského růstu. Nový rozpočet však počítá s dalším poklesem HDP v příštím roce o 4,5 procenta. Letos to bylo dokonce o 6,5 procenta. Deficit rozpočtu má klesnout na 5,2 procenta z letošních 6,6 procenta, zatímco státní dluh by měl vzrůst z 340 na 346,2 miliardy eur, tedy ze 175 procent HDP na 189 procent HDP.  Výdaje rozpočtu mají být sníženy z letošních 61,8 miliardy eur na 55,8 miliardy.

Řecko zažívá nejhorší krizi v moderních dějinách, ohrožuje EU 

Vůdce opoziční levice Alexis Tsipras během rozpravy poslední škrty tvrdě napadl. Řekové se podle něj mohou během nastávající zimy ocitnout bez prostředků na základní životní potřeby. "Proto říkáme, že jste nebezpeční pro tuto zemi. Jste neschopní vyjednávat," vzkázal vládě.

Samaras neuspěl s žádostmi o úlevy. Řecko přitom zažívá nejhorší recesi v moderní historii. I šéf vládních socialistů ze strany PASOK Evangelis Venizelos varoval, že pokud budou další země EU tlačit přes půjčku na zemi, musí si uvědomit, že to ve výsledku působí proti Řecku, a tudíž proti celé EU: "Tato země má své limity," upozornil.

Německý ministr financí Wolgang Schäuble řekl, že nikdo nebránil poskytnutí peněz, ale že Řecko mělo už dávno splnit podmínky pro uvolnění peněz.

Tsipras podle DPA ostře napadl Merkelovou, že chce Řecko proměnit ve svého druhu kolonii. Premiéra Samarase označil za "poslušného žáka této politiky". Jeho strana Syriza by podle posledních průzkumů nyní volby vyhrála.

Premiér naopak vyjádřil přesvědčení, že zemi vyvede z krize. "Lobby pro drachmu prohraje," prohlásil s poukazem na spekulanty, kteří podle něj chtějí vydělat na případném krachu Řecka a návratu národní měny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků