Hlavní obsah
Alexis Tsipras zdraví své příznivce Foto: Marko Djurica, Reuters

Řecká vláda dostala důvěru, opozice ji nepodpořila

Řecký parlament vyslovil po úterní půlnoci většinou 162 hlasů důvěru koaliční vládě levicové strany SYRIZA premiéra Alexise Tsiprase a nacionalistických Nezávislých Řeků. Proti se vyslovilo v 300členném zákonodárném sboru 137 poslanců, jeden nebyl přítomen.

Alexis Tsipras zdraví své příznivce Foto: Marko Djurica, Reuters
Řecká vláda dostala důvěru, opozice ji nepodpořila

Tsiprasova levicová strana SYRIZA zvítězila na konci ledna v předčasných volbách, nezískala ale v parlamentu absolutní většinu, a musela tak vstoupit do koalice s pravicovými Nezávislými Řeky, kteří k jejím 149 přidali svých 13 křesel. Ti všichni vládu podpořili, ale už nikdo se k nim nepřidal, ani komunisté. To ukazuje, že společnost je rozdělená.

Premiér Tsipras před hlasováním znovu zopakoval, že se nehodlá vrátit k politice úsporných opatření. Odmítl také prodloužení záchranného programu, napsala agentura Reuters. Podle Tsiprase mezinárodní záchranný program pro Řecko, na jehož základě Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond zemi poskytly půjčky, ztroskotal. S věřiteli chce do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by Řecku umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu.

Bývalý premiér Antonis Samaras před hlasováním Tsiprase varoval, že nedovolí, aby Řecko pod jeho vedením nabralo „kurz na útes”. Samarasova konzervativní strana Nová demokracie skončila v lednových volbách na druhém místě a odešla do opozice.

Jednání o Řecku

V Bruselu se ve středu mimořádně sejdou ministři financí zemí platících eurem, aby jednali o snaze Řecka zmírnit dluhovou zátěž země. Už dříve ale ze zemí eurozóny v čele s Německem zaznělo, že by Řecko mělo záchranný program požadující tvrdá úsporná opatření prodloužit a plnit to, k čemu se v minulosti zavázalo. Část zemí se však přikláněla k zmírnění podmínek pro Atény.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků