Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Rakouský plukovník ve výslužbě dostal tři roky za špionáž

Penzionovaný rakouský plukovník byl odsouzen ke třem rokům vězení nepodmíněně za vyzrazení státních tajemství. Jedenasedmdesátiletý muž podle obžaloby v letech 1992 až 2018 předával tajné státní a vojenské informace ruské vojenské rozvědce, za což inkasoval dohromady zhruba 280 tisíc eur (přes 7,4 milionu korun), napsala agentura APA. Muž ze Salcburku obvinění popíral.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Rakouský plukovník ve výslužbě dostal tři roky za špionáž

Proces s bývalým důstojníkem rakouské armády začal v březnu a v úterý u zemského soudu v Salcburku dospěl k závěru. Obžalovaný prostřednictvím svého obhájce tvrdil, že nevyzradil ani státní, ani vojenská tajemství. Trval na tom, že pouze předával dál informace z veřejně přístupných zdrojů podobně, jako to dělají zahraniční zpravodajové. Připustil, že za své služby dostal 220 tisíc eur.

Voják ve výslužbě vynášel podle obžaloby informace o zbraňových systémech a úkolech rakouské armády. Informace údajně vyzrazoval během aktivní služby i po jejím skončení. První styky s tehdy ještě sovětskou tajnou službou GRU navázal již v roce 1987. Za svou činnost získal podle odhadu několik stovek tisíc eur. Muži hrozilo za trestný čin vyzrazení státního tajemství až deset let vězení.

O odhalení špióna informovali loni v listopadu veřejnost přímo tehdejší kancléř Sebastian Kurz a ministr obrany Mario Kunasek. Podle nich dostalo Rakousko tip od zahraniční tajné služby. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tehdy obvinění na adresu Ruska odmítl.

Neutrální Rakousko udržuje s Ruskem úzké, až přátelské diplomatické vztahy. Během krize kolem otrávení bývalého ruského agentura Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii například Vídeň jako jedna z mála zemí Evropské unie nevypověděla žádní ruské diplomaty. Ruský prezident Vladimir Putin také loni přijel na svatbu tehdejší rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků