Hlavní obsah
Ernst Strasser Foto: Heinz-Peter Bader, Reuters

Rakouský exministr Strasser dostal za korupci čtyři roky vězení

Bývalý rakouský ministr vnitra a europoslanec Ernst Strasser byl v pondělí odsouzen ke čtyřem letům vězení za korupci. Podle soudu je vinen v případu, který se týkal možného ovlivňování evropské legislativy za honorář. Strasser v roce 2010 kývl na fingovanou nabídku novinářů vydávajících se za lobbisty, kteří mu slíbili 100 000 eur (přes 2,5 miliónu korun) ročně. Rozsudek není pravomocný.

Ernst Strasser Foto: Heinz-Peter Bader, Reuters
Rakouský exministr Strasser dostal za korupci čtyři roky vězení

Smyčka se kolem Strassera začala stahovat před třemi lety. Tehdy si rakouský lidovecký politik podle obžaloby řekl o peníze za ovlivňování evropského zákonodárství. Britští investigativní novináři z listu Sunday Times zkoušeli v roli lobbistů nabídnout tehdejším europoslancům peníze za to, že budou ovlivňovat legislativu v jejich prospěch. Kromě Strassera na fingovanou nabídku kývli také bývalý rumunský vicepremiér Adrian Severin a někdejší slovinský ministr zahraničí Zoran Thaler.

Rakouské státní zastupitelství kauzu vyšetřovalo 15 měsíců. Poté, co byla zveřejněna videa z rozhovorů, pořízená skrytými kamerami, Strasser vystoupil z Rakouské lidové strany (ÖVP) a opustil také Evropský parlament. Tvrdil však, že je nevinný - nabídku lobbistů prý nebral vážně a souhlasil s ní jen naoko, aby zjistil, kdo za nimi stojí.

Očekává se, že se Strasser proti rozsudku odvolá. Pokud by ho odvolací instance potvrdila, je podle agentury APA vyloučeno, aby Strasser trest odpykal v domácím vězení. Možnost vězení s elektronickým náramkem je totiž vyhrazena pro odsouzené s nižšími tresty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků