Hlavní obsah
 

Rabování, zapalování aut, útoky na policii. V Hamburku pokračovali v řádění odpůrci globalizace

Odpůrci globalizace po celou noc v Hamburku pokračovali v násilnostech. Rabovali obchody, zapalovali auta a útočili na policisty, kteří zatkli 43 výtržníků, informovala v sobotu agentura AP. Hamburk je dějištěm dvoudenního summitu největších světových ekonomik G20. Hasiči ve městě od pátku zlikvidovali 70 požárů, záchranka vyjela ke 126 zákrokům. Další protesty se očekávají i v sobotu.

 
Rabování, zapalování aut, útoky na policii. V Hamburku pokračovali v řádění odpůrci globalizace

Místem velkých nepokojů se podle policie stala opět čtvrť Schanzenviertel. Stovky strážníků se pokoušely zatknout výtržníky, kteří je napadali železnými tyčemi a zápalnými lahvemi. Asi 500 lidí vyrabovalo ve čtvrti supermarket i menší obchody. Zapálili auta a z odpadků a jízdních kol postavili barikády.

Dvoudenní summit G20 v sobotu končí. Tématem závěrečných jednání je migrace, spolupráce s Afrikou, digitalizace nebo ženská práva.

Pořádkové jednotky v ulicích Hamburku

Foto: Michael Kappeler, ČTK/AP

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění nejméně 213 policistů, přesnější informace o počtu zraněných v řadách demonstrantů nejsou k dispozici. [celá zpráva]

Vyrabovaný obchod v Hamburku poté, co jej demonstranti opustili.

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Policie proti odpůrcům summitu opakovaně použila vodní děla. V pátek neznámí pachatelé ve čtvrti Altona zapálili desítky aut. V některých ulicích také hořely předměty, které tam levicoví radikálové naházeli.

Spálené trosky na ulici v Hamburku

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Demonstranti se rovněž snažili blokovat příjezdové cesty k přísně střežené zóně kolem areálu hamburských veletrhů, kde účastníci summitu G20 jednají. Protesty ovlivnily i doprovodný program partnerek a partnerů státníků, který se musel změnit. Manželka amerického prezidenta Trumpa Melania z bezpečnostních důvodů nemohla opustit hamburskou vilu, ve které přebývá. [celá zpráva]

Protesty nekončí

Demonstrace se v severoněmeckém přístavním městě Hamburk uskuteční i během soboty, v ulicích by mohlo být až 100 tisíc protestujících. I když hlavní část dvojice velkých demonstrací zřejmě bude poklidná, očekává policie zejména po jejich skončení další střety.

Opozice kvůli dosavadním výtržnostem tvrdě kritizuje hamburského primátora Olafa Scholze (SPD), který podle ní podcenil situaci, když před summitem mimo jiné říkal, že občané města tuto akci sotva zaznamenají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků