Hlavní obsah
Ruský premiér Vladimir Putin Foto: Profimedia.cz

Putinův senzační nález amfor byl nahraný, přiznal mluvčí

Tiskový mluvčí ruského premiéra Vladimira Putina připustil, že srpnový senzační archeologický nález dvou antických amfor Vladimirem Putinem v Černém moři byl jen nakašírovaný pro média. Ve skutečnosti tam amfory do malé hloubky položili archeologové a šéfovi vlády ukázali, kam se má za přítomnosti podvodních kamer ponořit.

Ruský premiér Vladimir Putin Foto: Profimedia.cz
Putinův senzační nález amfor byl nahraný, přiznal mluvčí

Dmitrij Peskov to řekl v noci na středu v debatě s novináři na televizní stanici Dožď.

Putin neobjevil amfory na dně moře náhodu. Amfory byly pravé, archeologové je objevili o něco dříve předtím, poté byly očištěné a položené na vhodné místo, aby je Putin našel. Peskov to uvedl v odpovědi na otázku, zda "pochybná epizoda s nálezem amfor" byla jeho vlastní nápad. Mluvčí ale autorství nápadu popřel s tím, že měl tenkrát dovolenou a u moře s Putinem vůbec nebyl.

Myšlenka s "nálezem" amfor patřila podle něj zřejmě někomu ze členů archeologické expedice, která premiéra obklopovala. Přímo o podvrhu Peskov odmítl mluvit, naznačil ale, že amfory archeologové nalezli několik dní před Putinovým příjezdem na Tamanský poloostrov a stihli je očistit. Pak je pro Putina do malé hloubky nedaleko břehu zvlášť položili a šéf vlády se k nim za doprovodu kamer jako žabí muž ponořil.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Putin našel při potápění poklad ze 6. století

Video: Reuters

"Je to úplně normální, není tu žádný důvod ke zlomyslnostem," zdůraznil Peskov podle serveru Newsru. Podle něj se "všichni snažili, aby pro něj bylo všechno jako doopravdy".

Nález vyvolal posměch

Kauza hned po zveřejnění vyvolala na ruském internetu spíše posměch než obdiv. Blogeři se pozastavovali nad tím, že nádoby ani po 15 stoletích na mořském dnu neobrostly řasami a korýši, ale vypadaly jako "čisťounké muzejní exempláře". Kromě toho po tak dlouhém pobytu ve vodě nelze hliněné džbány nosit za ucha, jak učinil Putin, protože by se hned utrhla. [celá zpráva]

Na internetu se vyrojila řada vtipů a přirovnání na téma premiérovy archeologie, jako za sovětských dob. Některé blogy hned vypočítávaly, co ještě "krajně pravděpodobného" by Putin mohl v moři nalézt: studentský referát nacionalisty Vladimira Žirinovského o multikulturalismu, sadomasochistické hračky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, daňové přiznání vězněného ropného magnáta Michaila Chodorkovského či tajnou chodbu posledního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova z Kremlu do bufetu v centrále americké tajné služby CIA v Langley.

Sám premiér poté, co se vynořil z moře s antickými nádobami v rukou, tvrdil, že amfory na něj čekaly na dně už od 6. století. "Samozřejmě, chlapi mi ukázali, kde by bylo nejlepší se ponořit," poznamenal na adresu archeologického doprovodu. Už dříve Putin své četné úspěchy v mnoha rolích objasňoval prostě tím, že je "člověk štěstěny".

Putin nepotřebuje tiskové tajemníky, aby pro něj vymýšleli mediální příběhy podobného druhu - všechno si řídí sám, zdůraznil Peskov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků