Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Alexei Nikolsky, ČTK/AP

Putin v batyskafu sestoupil k potopené sovětské ponorce

Ruský prezident Vladimir Putin se v sobotu v batyskafu potopil k vraku sovětské ponorky, která za druhé světové války skončila na dně Finského zálivu. Informovala o tom agentura TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Alexei Nikolsky, ČTK/AP
Putin v batyskafu sestoupil k potopené sovětské ponorce

K Putinově ponoru došlo během návštěvy ostrova Hogland (rusky Gogland). Za dohledu šéfa Kremlu umístili potápěči na vrak ponorky Šč-308 pamětní desku, která připomíná smrt 40 členů posádky v roce 1942. Podle prohlášení Kremlu za zesnulé vojáky, kterým se stala osudnou německá mina, držel Putin minutu ticha.

„Celý svět musí vědět, že Rusko nezapomíná na své hrdiny, že nezapomíná na ty, kteří položili svůj život za svobodu a bezpečí naší vlasti,” řekl Putin po návratu z mořského dna.

Není to poprvé, co se Putin v batyskafu ponořil na dno moře. Naposledy v roce 2015 sestoupil do hlubin Černého moře při návštěvě anektovaného Krymu. Ve speciální ponorce se potopil už jednou i na dno Baltu a také na dno Bajkalu.

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: Sputnik, Reuters

V srpnu 2011 objevil Putin při potápění v Černém moři dvě antické amfory. Záhy se ukázalo, že „objev” byl nahraný.

Ostrov Hogland leží uprostřed Finského zálivu, asi 40 kilometrů jižně od finského města Kotka. V letech 1917 až 1940 patřil ostrov Finsku pod názvem Suursaari.

V neděli se Putin zúčastní v Petrohradu přehlídky ruského námořnictva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků