Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin na obchodním fóru v Moskvě. Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Putin poprvé přiznal zásah na východě Ukrajiny

Ruský prezident Vladimir Putin vůbec poprvé připustil intervenci na Donbasu, uvedl ve čtvrtek Newsweek. Moskva přitom dosud popírala, že by ruské ozbrojené složky zasahovaly do konfliktu na východě Ukrajiny. K akci podle Putina Rusy donutilo příkoří, jemuž bylo po převratu na Ukrajině vystaveno rusky mluvící obyvatelstvo.

Ruský prezident Vladimir Putin na obchodním fóru v Moskvě. Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP
Putin poprvé přiznal zásah na východě Ukrajiny

„Nebyli jsme to my, kdo vyvolal převrat na Ukrajině. Pak, když jsme byli dohnáni, a to chci podtrhnout, dohnáni, k obraně rusky hovořícího obyvatelstva Donbasu... přišla vlna amerických protiruských opatření a sankcí,“ prohlásil podle Newsweeku Putin na právě probíhajícím obchodním fóru v Moskvě.

Konflikt na východě Ukrajiny trvá už déle než dva roky a Západ od počátku viní Moskvu, že proruské seperatisty vyzbrojuje a vysílá za hranice vlastní vojáky. Rusko to ale od počátku tvrdošíjně popíralo. Putin až po nějakém čase přiznal, že před anexí poslal vojáky na Krym. O ruských vojácích na Donbasu ale dosud tvrdil, že jsou v důchodu nebo na dovolené, a jednají tedy na vlastní pěst.

Ozbrojení vojáci v neoznačených uniformách pochodují kolem ukrajinské základny v Perevalném na Krymu.

Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

Ruský vyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov v květnovém rozhovoru pro německou stanici Deutsche Welle přiznal, že anexi Krymu předcházel výsadek devíti tisíc ruských vojáků. [celá zpráva]

Janukovyč dostal azyl

Rusko ve čtvrtek zároveň poprvé přiznalo, že poskytlo svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi dočasný azyl. S odvoláním na údaje migrační správy ruského ministerstva vnitra o tom informovala agentura Interfax.

Demonstrace na Majdanu v Kyjevě a následné nepokoje, které vedly ke svržení prezidenta Viktora Janukovyče, přerostly v občanskou válku, která i přes příměří de facto trvá dodnes.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků