Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Ria Novosti, Reuters

Putin označil ukrajinské dobrovolníky za legii NATO

Ruský prezident Vladimir Putin označil v pondělí ukrajinské dobrovolnické prapory, které se snaží potlačit separatisty na Donbasu, za legii ve službách NATO, která nesleduje zájmy ukrajinského lidu. Podle něj chtějí oslabit Rusko.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Ria Novosti, Reuters
Putin označil ukrajinské dobrovolníky za legii NATO

Putin na setkání se studenty petrohradské univerzity surovinových zdrojů podle TASS prohlásil: „Často říkáme: ukrajinská armáda. Ale kdo tam ve skutečnosti bojuje? Působí tam částečně oficiální složky ozbrojených sil, ale ve značné míře i takzvané dobrovolnické nacionalistické prapory. To však není armáda, je to cizinecká legie. V tomto případě je to cizinecká legie NATO, která ve výsledku nesleduje národní zájmy Ukrajiny.“

Ruský prezident také řekl, co je podle něj jejich záměrem: „Jsou tam jiné cíle a jsou spojeny s geopolitickým cílem ovládnout Rusko, což rozhodně není v národním zájmu ukrajinského národa.“

Zkritizoval ukrajinskou vládu, že eskaluje konflikt: „Bohužel, oficiální kyjevská vláda odmítla jít cestou mírového urovnání, nechce řešení za pomoci politických prostředků. Od počátku používala nejprve sbory na ochranu veřejného pořádku, potom bezpečnostní složky a nakonec armádu.“

Je to nesmysl, odpovědělo NATO

"Je to nesmysl. Není tam legie NATO. Cizí síly na Ukrajině jsou ruské. A myslím, že to je ten problém, že jsou na Ukrajině ruské síly," reagoval na Putinova slova generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zkritizoval Moskvu, že dál pokračuje v podpoře separatistů dodávkami vybavení, výcvikem i lidmi: "V posledních týdnech Rusko dodalo stovky kusů moderní techniky včetně raketových systémů, těžkého dělostřelectva, tanků, obrněných transportérů a systémů pro vedení elektronického boje." Moskva by měla podle něj respektovat své mezinárodní závazky a přestat Ukrajinu destabilizovat. NATO podle Stoltenberga sleduje "podstatný nárůst" množství vybavení nejrůznějšího druhu dodávaného z Ruska separatistům.

Putin se na besedě nezmiňoval o obviněních, že Moskva vojensky i materiálně podporuje proruské separatisty a že v Donbasu rovněž působí ruští vojáci, což už dříve několikrát odmítl s tím, že pro to nebyly předloženy důkazy.

Nijak se nevyjádřil k obviněním separatistů z minulého týdne, že na doněckém letišti našli mrtvé vojáky v „uniformách NATO”.

Výzva k dezerci

Putin zato v besedě vyzval mladé Ukrajince k dezerci. Doba dočasného pobytu ukrajinských občanů na ruském území se podle prezidenta může prodloužit.

"Mimochodem mnozí lidé se tak snaží vyhnout mobilizaci, míří k nám, aby tu nějakou dobu přečkali. A dělají dobře, protože je tam prostě posílají (na frontu) jako potravu pro kanóny, do deště kulek," prohlásil Putin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků