Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Alexei Druzhinin/RIA Novosti/Kremlin, Reuters

Putin cítí odpor k sankcím a zájem Evropy o spolupráci

Ruský prezident Vladimir Putin je přesvědčen, že mnozí evropští politici by rádi skoncovali se sankčním soubojem mezi Bruselem a Moskvou a vrátili by se raději k dřívější spolupráci s Ruskem. Šéf Kremlu to ve čtvrtek v Jaltě prohlásil v besedě s francouzským podnikatelem a politikem Philippem de Villiers, o níž informovala agentura ITAR-TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Alexei Druzhinin/RIA Novosti/Kremlin, Reuters
Putin cítí odpor k sankcím a zájem Evropy o spolupráci

Ruské sankce vyhlášené nedávno proti dovozu evropských potravin byly podle Putina vynucené. Jejich cílem prý nebylo někoho poškodit, Moskva jen chránila vlastní zemědělskou produkci, řekl ruský prezident francouzskému hostu, který má údajně v úmyslu vybudovat na Krymu zábavní park.

"V důsledku evropských sankcí se naši výrobci zemědělské produkce dostali do nevýhodného postavení na našem vlastním trhu," řekl Putin. "Byli jsme tak nuceni přijmout obranná opatření," dodal. Na ruském sankčním seznamu se ocitly evropské potraviny včetně ovoce a zeleniny, masa, ryb, mléčných produktů a dalšího zboží.

Putin je ale přesvědčen, že mezi evropskými politiky je sankční souboj nepopulární. "Mnozí v Evropě včetně politiků a mých kolegů se chtějí co nejdřív z této situace dostat, protože poškozuje naši spolupráci," řekl Putin. Nedávno prý hovořil se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem a z jeho nálady to vycítil.

Související témata

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: Michael Klimentyev/RIA Novosti/Kremlin, Reuters

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

 

Putin ve čtvrtek v Jaltě promluvil ke členům ruské federální vlády a vyslovil se proti tomu, aby se Rusko v konfrontaci se Západem "odřízlo od okolního světa". Země se podle prezidenta "musí sjednotit a mobilizovat, ale ne kvůli válce či jinému druhu střetu, ale pro tvrdou práci ve jménu Ruska".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků