Hlavní obsah
Záběr z videa islamistů Boko Haram, na němž mají být unesené školačky. Foto: AP

První odsouzený za únos nigerijských školaček v Chiboku

V Nigérii byl odsouzen první člověk za podíl na únosu více než dvou stovek dívek v Chiboku. Pětatřicetiletý Haruna Yahaya si odsedí 15 let, informovalo ve středu nigerijské ministerstvo spravedlnosti.

Záběr z videa islamistů Boko Haram, na němž mají být unesené školačky. Foto: AP
První odsouzený za únos nigerijských školaček v Chiboku

Únosem 276 školaček na jaře 2014 provedla milice Boko Haram, jejíž snaha o vytvoření islámského státu na severovýchodě Nigérie stála od roku 2009 život více než 20 000 lidí. Zhruba stovka dívek unesených v Chiboku je stále v zajetí radikálů.

Yahaya byl odsouzen v rámci hromadného procesu s lidmi podezřelými z členství v Boko Haram. Podle ministerstva spravedlnosti se přiznal, že se na únosu podílel poté, co byl přinucen se k milici připojit. Muž také řekl, že ztratil přehled o tom, kolik lidí zabil.

Yahaya je jedním z více než 50 mužů usvědčených od pondělí, kdy byl obnoven proces se stovkami podezřelých.

V úterý byl odsouzen na 60 let také 22letý Abba Umar, kterého ministerstvo spravedlnosti označilo jako „nelítostného velitele sekty”.

Podezřelí jsou nyní souzeni ve veřejném procesu, neboť organizace na ochranu lidských práv v říjnu kritizovaly tajné soudy. Už loni nigerijské ministerstvo oznámilo, že bylo usvědčeno a uvězněno 45 osob napojených na Boko Haram. Dalších 468 podezřelých bylo zproštěno obvinění a 28 obviněných čeká na soud ve vyšetřovací vazbě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků