Hlavní obsah
 

První kolo polských prezidentských voleb vyhrál konzervativec Duda

V nedělním prvním kole prezidentských voleb v Polsku nečekaně zvítězil kandidát největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda. Získal 34,5 procenta hlasů, uvedl v pondělí list Gazeta Wyborcza s odvoláním na odhady agentury Ipsos. Favorizovaný stávající prezident Bronislaw Komorovsky podporovaný Občanskou platformou (PO) dostal 33,1 procenta. Oficiální výsledky budou známy během dne.

 
První kolo polských prezidentských voleb vyhrál konzervativec Duda

Třetí skončil bývalý rockový hudebník Pawel Kukiz s 20,3 procenta hlasů. Podle politologů Kukiz oslovil zejména mladé lidi otrávené tradiční stranickou politikou. Mezi učni a studenty získal 41,7 procenta, zatímco Duda necelých dvacet a čtvrtý Komorowski necelých 13.

Pawel Kukiz

Foto: Agencja Gazeta, Reuters

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dudovi pomohli k vítězství Poláci hlasující v zahraničí, uspěl v USA, Kanadě i v Austrálii. V Chicagu získal 80 procent, druhý Kukiz pak 8 procent.

Rozhodne druhé kolo

O budoucím polském prezidentovi se rozhodne za čtrnáct dní. Oba tábory proto mobilizují.

Kukiz zřejmě nepodpoří ani jednoho postupujícího kandidáta: „Voliči jsou svobodní lidé, sami rozhodnou, pro koho budou hlasovat.”

Podle Komorowského je třeba se na výsledky dívat jako „na vážné varování pro celý vládní tábor”.

stávající polský prezident Bronislaw Komorowski

Foto: Kacper Pempel, Reuters

Poláci budou letos na podzim v parlamentních volbách rozhodovat o osudu současné středo-pravicové vlády premiérky Ewy Kopaczové (PO). Nedělní hlasování tak lze považovat za test nálady v zemi ve volebním roce.

Rozdělená země

Volby také ukázaly, jak je země nadále rozdělená, Komorowski vyhrál jen v západních vojvodstvích a Duda jen ve východních, přičemž při hranicích s Ukrajinou získával nad 40 procent hlasů.

Oproti minulým volbám došlo k jediné změně, Komorowski vyhrál i v Horním Slezsku, přesto mu to nestačilo.

Volby také ukázaly na selhání průzkumů, v těch jasně vedl Komorowski nad Dudou.

Politolog Jacek Wódz ze Slezské univerzity v Katovicích polské agentuře PAP řekl, že překvapivě nízký volební zisk Komorowského souvisí se zklamáním Poláků ze současné vlády PO, protože lidé si ho s touto stranou stále spojují. PO se u moci drží už osmý rok v řadě, což se ještě žádné politické straně v Polsku po roce 1989 nepovedlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků