Hlavní obsah

Smrt nejméně dvou osob a zranění 11 lidí si vyžádal výbuch, který v pondělí brzy ráno poničil obchody v centru kosovské metropole Prištině. Explozi v srbské provincii Kosovo usilující o nezávislost na Bělehradu přisuzuje policie vyřizování účtů v místním podsvětí, uvedla agentura APA.

Při pumovém útoku v Kosovu zahynuli dva lidé

"Exploze nastala kolem 2:10 SELČ v obchodní čtvrti, kde bylo otevřeno ještě několik barů a restaurací. Ještě nevíme, jaká výbušnina explozi způsobila, ani kdo je jejím autorem," řekl policejní mluvčí Veton Elshani.

"Policie nevylučuje žádnou možnost, ale zdá se nejpravděpodobnější, že je spojena s kriminální činností," dodal podle agentury Reuters Elshani.

Podle agentury APA patří několik podniků v této čtvrti Enveru Sekiraqaovi, který je považován za jednoho z bossů kosovského podsvětí. Je podezřelý také z vraždy policisty.

Podle očitých svědků se jednalo o silný výbuch, který rozbil výlohy a fasády víc než desítky obchodů na bulváru Billa Clintona. Zřítila se část jednoho domu. Na místo přijelo několik sanitních vozů a hasiči. Policie uzavřela oblast a hledala další případné nálože.

Spory kolem vyhlášení samostatnosti

Útok se udál v době zvýšeného napětí mezi kosovskými Albánci, kteří tvoří 90 procent obyvatel provincie, a Srby, kteří odmítají nezávislost Kosova. Představitelé Kosova a Srbska mají v pátek v newyorském sídle OSN vést přímé rozhovory o budoucnosti provincie.

Kosovo je od bombardování Jugoslávie v roce 1999 pod správou OSN. Řešení budoucího statusu Kosova diplomaty intenzivně zaměstnává už několik let. Zvláštní vyslanec OSN Martti Ahtisaari po 14 měsících jednání s oběma stranami v březnu navrhl pro Kosovo samostatnost pod dočasným mezinárodním dohledem. Jeho návrh odmítá Srbsko, podporované Rusy, většinoví Albánci v Kosovu naopak trvají za všech okolností na samostatnosti.

S čím počítal Ahtisaariho plán

Kosovo by mělo mít možnost užívat vlastní státní symboly včetně vlajky a hymny, vstoupit do OSN, uzavírat mezinárodní smlouvy a vytvořit si vlastní lehce vyzbrojené bezpečností síly.

 

V případně přijetí návrhu Radou bezpečnosti OSN by měla Priština přijmout novou ústavu, v níž bude definována omezená suverenita země. Kosovská mise OSN (UNMIK) pak během tří měsíců předá své dosavadní pravomoci místním úřadům, na jejichž činnost bude dohlížet zástupce Evropské unie.

Po Ahtisaarim a neúspěšných jednáních v Radě bezpečnosti OSN převzala nyní štafetu "trojka" - tedy USA, EU a Rusko. Konečné řešení by měli vyjednávači předložit generálnímu tajemníkovi OSN 10. prosince. Kosovský parlament i premiér ale už dříve oznámili, že Kosovo po skončení vyjednávání vyhlásí samostatnost bez ohledu na to, jak jednání dopadnou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků