Hlavní obsah
Slovenský premiér Robert Fico Foto: Petr Hloušek, Právo

Premiér Fico na oslavy do Moskvy pojede, píší na Slovensku

Slovenský premiér Robert Fico pojede do Moskvy na květnové oslavy konce druhé světové války. S odvoláním na vysoce postavený diplomatický zdroj to ve čtvrtek uvedl slovenský zpravodajský server Pravda.sk. Předseda slovenské vlády se ale údajně stejně jako český prezident Miloš Zeman nezúčastní slavnostní vojenské přehlídky na Rudém náměstí.

Slovenský premiér Robert Fico Foto: Petr Hloušek, Právo
Premiér Fico na oslavy do Moskvy pojede, píší na Slovensku

Už před dvěma týdny mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček na tiskové konferenci řekl, že Zeman se v Moskvě místo účasti na vojenské přehlídce sejde se slovenským premiérem Ficem. Úřad slovenské vlády tehdy ale tuto informaci nepotvrdil a stále nevydal ani oficiální stanovisko k Ficově údajné cestě do Moskvy.

O účasti slovenského premiéra na květnových oslavách konce války v ruské metropoli informoval už v březnu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Následně slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že on do Ruska na tuto vzpomínkovou akci nepojede.

Většina západních představitelů oslavy bojkotuje

Moskevské oslavy bojkotuje kvůli napjatým vztahům s Ruskem v důsledku ukrajinské krize většina vrcholných představitelů západních zemí. Do ruské metropole nepřijede mimo jiné americký prezident Barack Obama, francouzský prezident François Hollande či polský prezident Bronislaw Komorowski. Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí do Moskvy až 10. května, aby položila věnec k pomníku Neznámého vojína.

Kromě českého prezidenta potvrdil z evropských hlav států svou účast na moskevských oslavách jen srbský prezident Tomislav Nikolić. Dorazit by měl i řecký premiér Alexis Tsipras a zástupce Kypru. Potkat se budou moci s nejvyššími představiteli Číny, Indie či KLDR.

U příležitosti oslav 60. výročí konce války v roce 2005 dorazila do Moskvy řada státníků včetně amerického prezidenta George Bushe či německého kancléře Gerharda Schrödera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků