Hlavní obsah
Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani Foto: Christian Hartmann, Reuters

Předseda Evropského parlamentu chce trestat země za odmítání migrantů

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani ve čtvrtek opět kritizoval země visegrádské skupiny, kam patří i Česká republika, za jejich neochotu přijímat migranty z jiných zemí EU. Tyto země by podle Tajaniho měly také převzít zodpovědnost za tento unijní problém, jinak budou potrestány.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani Foto: Christian Hartmann, Reuters
Předseda Evropského parlamentu chce trestat země za odmítání migrantů

„Kdyby země EU schválily návrh Evropského parlamentu na reformu dublinského systému, neřešili bychom teď problém lodi Diciotti,” řekl Tajani agentuře ANSA k případu s migranty na lodi italské pobřežní stráže, jež kotví na Sicílii a které italská vláda odmítá pustit do země bez slibu, že jí s nimi unijní státy pomohou. [celá zpráva]

„Tohle byl klíč k řešení, protože předpokládal okamžité přerozdělení migrantů,” dodal Tajani. „Solidarita není jednosměrná. Bývalé diktatury dostaly pomoc od Evropy a nadále ji přijímají,” uvedl Tajani v narážce na země Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které do Unie vstoupily po pádu komunistických režimů.

Tajani zdůraznil, že bude pokračovat v boji za migrační solidaritu i na dalším summitu EU, neformální vrcholná schůzka se koná 20. září ve Vídni, pravidelný summit pak v říjnu v Bruselu. Podle Tajaniho by státy, které nepřijmou zodpovědnost a solidaritu za řešení migračního problému, měly být potrestány.

Trestat chce i Macron

Finanční sankce vůči zemím EU, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl, prosazuje i francouzský prezident Emmanuel Macron. Letos v červnu prohlásil, že je pro trestání nesolidárnosti. Financování strukturálních fondů by podle něj mělo být podmíněno i přijímáním migrantů. [celá zpráva]

Od povinných kvót, které dělily EU, se však ustoupilo. Itálie, která patří k zemím nejvíc postiženým migrací, na nich trvá. Nová italská populistická vláda tvořená Hnutím 5 hvězd a ultrapravicovou protimigrační Ligou řekla, že nebude přijímat žádné migranty. Nyní odmítá vpustit i ty, co sama zachránila, dokud si je nepřeberou další země EU.

Tajani byl zvolen do Evropského parlamentu za Berlusconiho stranu Vzhůru, Itálie, která do voleb kandidovala spolu s Ligou, i když se nakonec na vládě nepodílí. Už loni varoval před migrací biblických rozměrů. [celá zpráva]

O reformě azylového systému jednají země EU neúspěšně už několik let. Nejspornější částí reformy je právě povinné přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Unie, k němuž se stavějí skepticky nejen státy Visegrádu, ale taky Rakousko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků