Hlavní obsah
Pietní místo za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou Foto: David W Cerny, Reuters

Před dvěma lety zastřelili novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku

V pátek uplynuly dva roky od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (27) a jeho snoubenky Martiny Kušnírové (27). Při této příležitosti se na mnoha místech v zemi budou konat v podvečer shromáždění Za slušné Slovensko.

Pietní místo za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou Foto: David W Cerny, Reuters
Před dvěma lety zastřelili novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku

Kuciak pracoval pro server aktuality.sk a odhaloval korupční kauzy. Podnikatel Marian Kočner mu otevřeně vyhrožoval. „Když zjistím nějakou špínu, nějaké přešlapy u vás, u vaší celé rodiny, buďte si jistý, že to zveřejním jako vy. Takže budu hledat, pane Kuciak,“ řekl Kočner po telefonu novináři. Ten se obrátil na policii, ale ta nekonala.

Kuciak a Kušnírová byli zastřeleni 21. února 2018 ve svém domě v obci Veľká Mača v okresu Galanta. Jejich těla byla nalezena až za několik dní, protože rodiče obou mladých lidí se domnívali, že se účastní tzv. předmanželské přípravy v Bratislavě, a proto se neozývají. Veřejnost se o vraždě dozvěděla až 26. února.

Italská stopa

V prvních dnech se dostalo největší medializace tzv. italské stopě, protože Kuciak psal také o italských podnikatelích působících na východním Slovensku a o jejich možném propojení na kalábrijskou mafii 'Ndrangheta. Jeden z těchto Italů Antonino Vadala měl mít kontakty na osoby přímo na úřadu vlády.

Marian Kočner přichází k soudu.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Vražda a informace o Italech a jejich možném napojení na nejvyšší místa vyvolaly v zemi masové protesty. Akce s názvem Za slušné Slovensko se konaly po celém Slovensku a byly nejmasovější od roku 1989. Postupně odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák, premiér Robert Fico a šéf policie Tibor Gašpar. Vznikl nový kabinet pod vedením premiéra Petra Pellegriniho (Směr-sociální demokracie), ale ve vládní koalici se udržely stejné strany. Kromě Směru také Slovenská národní strana a strana Most-Híd.

Kočner a spol.

Vadala byl nakonec vydán do Itálie na základě mezinárodního zatykače. V Itálii je stíhán za obchodování s drogami a za legalizaci příjmů z trestné činnosti.

Slovenská policie mezitím odhalila horkou stopu na jižním Slovensku a bylo zadrženo několik lidí, kteří byli následně obviněni z účasti na vraždě novináře a jeho snoubenky. Jeden ze zadržených Zoltán Andruskó, který měl být zprostředkovatelem vraždy, od začátku spolupracoval s policií, po dohodě o vině a trestu byl odsouzen k 15 letům vězení a v právě probíhajícím procesu vystupuje jako svědek.

Před soudem stanuli Kočner, jako objednavatel vraždy, Alena Zsuzsová jako zprostředkovatelka, Tomáš Szabó a Miroslav Marček jako vykonavatelé. Marček se v průběhu procesu přiznal, že vrahem je on, a byl vyčleněn k oddělenému líčení. Kočner, Zsuzsová a Szabó svou vinu popírají. Všem hrozí za dvojnásobnou úkladnou vraždu 25 let vězení až doživotí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků