Hlavní obsah
Experti v protichemických oblecích u stanu na místě otravy agenta Skripala. Foto: Peter Nicholls, Reuters

Pracoval jsem na výrobě jedu Novičok, tvrdí ruský vědec

Ruský vědec Leonid Rink prohlásil, že pracoval na oficiálním programu výroby nervové látky Novičok, kterou se podle britských představitelů v Británii tento měsíc otrávili bývalý ruský špión Sergej Skripal a jeho dcera. Rinkovo vyjádření je v rozporu s tvrzením Moskvy, která popírá, že by jed Novičok někdy vyráběla, uvedla agentura AFP. Vědec zároveň zpochybnil britskou verzi, že podíl na útoku na Skripalovy má Rusko.

Experti v protichemických oblecích u stanu na místě otravy agenta Skripala. Foto: Peter Nicholls, Reuters
Pracoval jsem na výrobě jedu Novičok, tvrdí ruský vědec

Rink ruské tiskové agentuře RIA Novosti řekl, že až do počátku 90. let pracoval na státem podporovaném programu produkce nervově paralytické látky Novičok. Působil prý 27 let ve státní laboratoři v nyní uzavřeném městě Šichan. Vývoj látky Novičok byl tématem jeho doktorské disertační práce. „Na novičoku pracovala velká skupina specialistů v městě Šichany a v Moskvě,“ uvedl.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov minulý týden popřel, že by se substance vyráběla v bývalém SSSR nebo v Ruské federaci. Ruská diplomacie v úterý agentuře AFP sdělila, že na tomto stanovisku trvá.

Vědec v rozhovoru s RIA Novosti ovšem zpochybnil podíl Moskvy na útoku. Kdyby byla Moskva do útoku na Skripala a jeho dceru zapletena, byli by podle něj oba dávno po smrti. „Jsou pořád naživu. To znamená, že buď se vůbec nejednalo o novičok, nebo byla látka špatně namíchána či nedbale aplikována,” uvedl v rozhovoru. „Anebo ihned po aplikaci Angličané použili protijed, což by znamenalo, že přesně věděli, o jaký jed šlo," dodal.

Otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou Novičok 4. března v jihoanglickém Salisbury nařídil podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona s nejvyšší pravděpodobností osobně ruský prezident Vladimir Putin. Kreml to rezolutně odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků