Hlavní obsah
Evropský parlament Foto: Vincent Kessler , Reuters

Poslanci EU měli ostrou debatu o Romech

Debatu v Europarlamentu o situaci Romů na kontinentu provázela ve středu ostrá výměna názorů zákonodárců. Někteří z nich zastávali názor, že problémy plynou ze sporného chování některých členů etnika. Eurokomisařka Viviane Redingová v závěru debaty prohlásila, že se stydí za to, že byla některým vyjádřením přítomna.

Evropský parlament Foto: Vincent Kessler , Reuters
Poslanci EU měli ostrou debatu o Romech

Reagovala například na slova nezávislého belgického poslance Philipa Claeyse. Řekl mimo jiné, že uvažování o Romech jako o obětech by mělo skončit.

S romskou problematikou se potýkají mnohé země v EU. Pozdvižení nedávno vyvolal seznam romských občanů, který ve Švédsku údajně bez vědomí vlády vedli jednotliví příslušníci místní policie.

Databáze, podle švédských zákonů nelegální, měla prý podobu rodokmenu a bylo na ní přes 4000 Romů, včetně asi tisícovky dětí

Romy ale vystěhovala z místa jejich pobytu i Francie, problémy má Itálie i Maďarsko.

"Vzpomeňte si, kdo deportoval naposledy evropské občany," komentoval to nezávislý člen EP Dimitir Stojanov. Francie podle něj zvolila nejsnazší řešení problému.

Skeptici mají strach z rozšířeného Schengenu

Britský europoslanec Paul Nuttall z britské euroskeptické strany UKIP upozornil na blížící se zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru s volným pohybem osob. Na jednom místě v Bulharsku, které navštívil, žije na omezeném prostoru ve slumech až 50 000 lidí. "Kdybych byl nucen žít tímto způsobem..., snažil bych se odtud odejít, a právě to mnoho z nich 1. ledna příštího roku udělá a zamíří do Británie," prohlásil s tím, že po novém roce na britských ostrovech předpokládá nárůst dětské prostituce.

Z první analýzy dat předložených jednotlivými vládami ale vyplývá, že možnost volného pohybu v Evropě využívá jenom 0,29 procenta občanů. "Nepředstírejme, že existuje nějaká invaze, ani že nastane po 1. lednu, protože se nic nezmění," řekla Redingová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků