Hlavní obsah
 

Drony pořídily nové záběry po požáru katedrály v Nantes

Policejní drony ve francouzském Nantes pořídily nové záběry místní katedrály svatého Petra a Pavla, jejíž interiér výrazně poničil sobotní požár. Dostaly se i do těžko přístupného místa, kde shořely varhany z 16. století. Policie příčinu požáru nadále zkoumá, hovoří se ale o žhářství.

 
Drony pořídily nové záběry po požáru katedrály v Nantes

Během požáru gotické katedrály nebyl nikdo zraněn. V neděli večer policisté propustili z vazby muže, který měl diecézi na starost a v pátek večer katedrálu uzamykal.

Požár měl podle expertů hned tři ohniska. Plameny zničily mimo jiné varhany ze 17. století, které místní nazývají duší katedrály, nebo původní vitrážová okna ze 16. století. Přivolaným hasičům se alespoň podařilo uhasit oheň dřív, než by poškodil střechu katedrály.

U mnoha Francouzů včetně prezidenta Emmanuela Macrona vyvolal požár v Nantes vzpomínky na loňský duben, kdy vyhořela katedrála Notre Dame v Paříži. „Musíme podpořit naše hasiče, kteří riskují, aby zachránili gotický klenot Nantes,“ napsal Macron na Twitteru.

Výstavba katedrály trvala pět století, dokončena byla stavba v roce 1891. Historické varhany, které sobotní požár spálil, už přečkaly stejnou nehodu v roce 1972 během pokrývačských prací, když oheň spálil většinu dřevěné konstrukce. Plameny katedrálu zachvátily také při spojeneckém bombardování za druhé světové války v roce 1944

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků