Hlavní obsah

Polsko uctilo oběti leteckého neštěstí, Češi se přidali minutou ticha

V sobotu v pravé poledne začal ve Varšavě smuteční obřad za oběti leteckého neštěstí, při němž před týdnem zahynul polský prezident Lech Kaczyński, jeho choť Maria a dalších 94 osobností veřejného života. K pietní vzpomínce se v poledne přidalo také Česko minutou ticha. Cestu do Polska na ceremonii komplikují řadě světových osobností potíže s leteckou dopravou v Evropě.

Polsko uctilo oběti leteckého neštěstí, Češi se přidali minutou ticha

Statisíce obyčejných lidí, ale i politici a hlavně blízcí se se zesnulými, které zastoupily jejich fotografie, se rozloučily na hlavním náměstí Maršála Józefa Pilsudského. Zvlášť pro tuto příležitost na něm byl postaven oltář.

Obřad zahájil zvuk sirén a zvonů kostelů. Po dvou minutách ticha se pak náměstím nesla jen vlastenecká vojenská skladba Spi, kolego a po ní jména všech 96 obětí, které na tryzně tryzně zastoupily jejich fotografie na obrovském černém plátně. Jména přečetl herec Artur Žmijewski, představitel jedné z hlavních rolí ve filmu Katyň režiséra Andrzeje Wajdy.

"Ten seznam (96 obětí) je jako celé Polsko," řekl premiér Donald Tusk.

Smuteční shromáždění ve Varšavě k uctění památky obětí leteckého neštěstí vládního speciálu

Foto: Fabrizio Bensch , Reuters

V podvečer budou rakve s ostatky manželů Kaczyńských převezeny z prezidentského paláce do katedrály sv. Jana Křtitele na Starém Městě. Tam se za ně bude konat bohoslužba, truchlící se k jejich rakvím budou moci chodit pomodlit celou noc.

Ve městě platí až do večera zákaz prodeje alkoholu v obchodech a alkoholických nápojů v restauracích, na spoustu práce se připravují policisté a zdravotníci.

Tragédii připomněly zvony

Už ráno v 08:56 se v celém Polsku rozezněly sirény a zvony. Připomněly, že přesně před týdnem zahynuli při letecké katastrofě u Smolenska na západě Ruska zástupci elity polského národa.

Na věži katedrály na hradě Wawel v Krakově se rozezněl také zvon Zygmunt, který zvoní jen při nejvýznamnějších státních a církevních svátcích a mimořádných událostech v životě Polska. Ruch v ulicích polských měst se na několik minut zastavil.

Česko uctilo oběti minutou ticha

Také Česko v sobotu v poledne uctilo památku obětí havárie polského vládního letounu, a to minutou ticha. Česká vláda vyhlásila den smutku na dnešek a neděli. Po oba dny budou vlajky na půl žerdi na všech veřejných a úředních budovách.

Program většiny sportovních a kulturních akcí smutek pravděpodobně neovlivní, řada pořadatelů ale tragédii připomene minutou ticha nebo jinou formou.

Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer se v neděli zúčastní pohřbu Lecha Kaczyńského a jeho manželky v Krakově. Pokud jim problémy související s oblakem prachu z islandské sopky, který v posledních dnech ochromil leteckou dopravu v Evropě, neumožní letět, pojedou Klaus a Fischer do Polska vlakem.

Letoun s Kaczyńským a dalšími polskými představiteli havaroval v sobotu při pokusu přistát na letišti u Smolenska. Delegace mířila na pietní akt do Katyně, kde za druhé světové války povraždili příslušníci sovětské komunistické policie několik tisíc polských důstojníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků