Hlavní obsah
Mučení prováděla CIA. Foto: Larry Downing, Reuters

Polsko odškodnilo muže zadržovaného v tajné věznici CIA

Polsko vyplatilo odškodnění jednomu ze dvou mužů, kteří se u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku domohli odškodnění 2,7 miliónu a 3,6 miliónu za mučení v tajné věznici americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) na severovýchodě Polska. Druhé odškodnění předá vláda do soudního depozitu, oznámil mluvčí ministerstva zahraničí Marcin Wojciechowski.

Mučení prováděla CIA. Foto: Larry Downing, Reuters
Polsko odškodnilo muže zadržovaného v tajné věznici CIA

Polsko plní rozsudky Evropského soudu pro lidská práva, plníme své závazky,“ řekl mluvčí. „V případu jedné osoby bylo odškodnění vyplaceno na účet určený advokáty. V případě druhé osoby, která je dotčena mezinárodními sankcemi, jsme požádali soud o vytvoření zvláštního depozitu, kde složené prostředky budou čekat, až je daná osoba bude moci využít,“ vysvětlil. Lhůta pro odškodnění vypršela podle listu Gazeta Wyborcza v sobotu.

Letos v únoru štrasburský soud zamítl polské odvolání proti verdiktu, podle něhož Polsko musí zaplatit mužům, které CIA věznila na jeho území. Polsko také podle štrasburského tribunálu musí rychle ukončit vyšetřování ohledně toho, zda polští představitelé nesou vinu na tom, že vězení mohlo fungovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Odškodnění jsou vězněni na Guantánamu

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec saúdskoarabského původu abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA v roce 2002 tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení. Podle rozsudku štrasburského soudu z loňského července má vláda ve Varšavě jednomu z nich zaplatit odškodné ve výši 100 000 eur (asi 2,74 miliónu korun) a druhému 130 000 eur (asi 3,56 miliónu Kč).

Oba muži jsou podle dostupných informací stále vězněni na americké základně Guantánamo, kde USA zadržují podezřelé z terorismu. Polská vláda požádala Washington, aby tito vězni nebyli odsouzeni k smrti, nicméně mluvčí dodal, že rozhodnutí náleží americké justici.

Našírího čeká proces před vojenským tribunálem kvůli tomu, že v roce 2000 údajně stál za útokem na americkou válečnou loď USS Cole, při němž zahynulo 17 amerických vojáků. Pokud ho soud uzná vinným, může dostat trest smrti.

V Polsku pokračuje vyšetřování tajné věznice

Podle prosincové zprávy amerického Senátu zabývající se brutálními výslechovými metodami CIA fungovala v prvních letech po 11. září 2001 se souhlasem Varšavy tajná věznice CIA v Polsku. Jako první polský představitel to v prosinci potvrdil exprezident Aleksander Kwaśniewski, podle nějž však vedení země nevědělo o mučení vězňů.

Krakovská prokuratura vede vyšetřování ohledně tajné věznice CIA v lesích u vsi Stare Kiejkuty už sedm let a stále je neuzavřela. Loni v lednu uvedla, že vznesla obvinění vůči jedné osobě, nejmenovala však obviněného ani neupřesnila obvinění. Podle médií jde o bývalého šéfa polské rozvědky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků